Tym razem – po edycjach poświęconych historii i architekturze Katowic – głos zostanie oddany mieszkańcom miasta, m.in. aktywistom, dziennikarzom i artystom, którzy mają wpływ na rozwój i kształt stolicy Górnego Śląska.
W ramach projektu zostanie udostępniona trzecia część wystawy eksponowanej w przestrzeni publicznej, na ogrodzeniu placu budowy nowego Supersamu (Galeria 138 m, ul. Piotra Skargi 6). 25 października zostaną zaprezentowane sylwetki m.in.: malarza i muralisty Raspazjana, urbanisty i filozofa Pawła Jaworskiego, właścicieli multimedialnego studia projektowego Magdy Drobczyk i Michała Kopaniszyna, związanej z branżą PR Wioli Niziołek oraz wielu innych katowickich postaci.
Podczas październikowej odbędą się także fotograficzne warsztaty portretu. Kluczowym elementem przedsięwzięcia będzie wyjście uczestników w przestrzeń publiczną i uruchomienie plenerowego studia fotograficznego w centrum miasta. Modelem może zostać każdy z mieszkańców Katowic.
Mecenasem przedsięwzięcia jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, w celu wspierania i promowania sztuki. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą, a głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.
W ramach realizowanych do jesieni 2015 roku akcji Rajza po Kato specjaliści i twórcy będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Celem zaangażowanych w projekt postaci będzie stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Efektem 2-letniej Rajzy po Kato będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach.