Ostatnie lata to czas, w którym na łódzki rynek biurowy trafia rekordowa ilość powierzchni biurowej. Jak zauważają eksperci firmy Walter Herz, całkiem niedawno, bo jeszcze w 2014 r. roczny przyrost podaży był na trzykrotnie niższym poziomie niż obecnie. Dziś Łódź znajduje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej. Jednak poprzez rozwój tego rynku już niedługo może ona wyprzedzić Poznań i Katowice.
Łódź w budowie
Na koniec ubiegłego roku całkowite zasoby biurowe w Łodzi wynosiły niemal 440 000 mkw. powierzchni. W samym tylko 2017 r. na tutejszy rynek trafiło 74 000 mkw. biur. Z prognoz firmy Walter Herz wynika, że do końca br. zostanie oddanych 45 000 mkw. powierzchni, a w następnych latach przyrostu nowej podaży powinien być jeszcze szybszy. Wg danych Walter Herz, w Łodzi w budowie jest obecnie ponad 124 000. mkw. powierzchni biurowej (większość ma zostać oddana w 2020 r.).
Łódzkie huby biurowe
Wraz ze wzrostem dojrzałości łódzkiego rynku biurowego coraz bardziej na terenie miasta kształtują się huby biurowe. Najwięcej inwestycji zlokalizowanych jest w Centralnej Osi Łodzi. Znajduje się tu ok. jedna czwarta biur. Z szacunków firmy Walter Herz wynika, że do końca 2020 r. potencjał centralnej osi biznesowej miasta może zwiększyć się o ponad 100 000 mkw. powierzchni biurowej, bowiem w lokalizacji tej powstają takie inwestycje, jak np.: Imagine A&B, Hi Piotrkowska i OFF Piotrkowska Center oraz Textorial Park II i Monopolis.
Rozbudowa Nowego Centrum Łodzi
Obszar biznesowy tworzy się też w strefie Nowego Centrum Łodzi w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna. W kwadracie ulic Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowskiej, 100 ha teren objęty jest procesem rewitalizacyjnym. Zlokalizowane tam budynki oferują ponad 40 000 mkw. powierzchni biurowej (np. obiekcie Nowa Fabryczna czy Przystanek mBank). Na tym obszarze w realizacji jest inwestycja Brama Miasta, a w przyszłości powinna rozpocząć się budowa Centrum Biurowego Fabryczna. Wg szacunków firmy Walter Herz, jeśli rozbudowa tej części miasta przebiegnie planowo, to NCŁ może wzbogacić się o ok. 150 000 mkw. powierzchni biurowej, ponieważ kilka firm deweloperskich zakupiło tam działki i zapowiedziało budowę swoich projektów. Nie bez znaczenia dla tego obszaru były starania Łodzi o organizację wystawy Expo w 2022 r. Wystawa odbędzie się jednak w Buenos Aires, ale dzięki koncepcji rewitalizacji Nowe Centrum Łodzi zyskało nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna, zmodernizowane zostały również budynki dawnej Elektrowni Łódzkiej (mieści się tu teraz EC1 Łódź – Miasto Kultury).
Plany rewitalizacyjne
Plan rewitalizacji Łodzi sięga 2030 r. Zakłada on zmianę funkcji terenów poprzemysłowych i kolejowych, stworzenie ciągu przestrzeni publicznych, a także twórcze wykorzystanie zabytkowej zabudowy. Realizacja projektu rewitalizacji obszarowej miasta finansowana jest w połowie ze środków unijnych. Łączny budżet dla rozbudowy terenu NCŁ szacowany jest na blisko 3 mld złotych.
Łódź wyróżnia się na tle innych miast dużą ilością inwestycji o charakterze rewitalizacyjnym. To właśnie dzięki udanemu połączeniu nowoczesnych obiektów z modernizowanymi zabudowaniami poprzemysłowymi oraz odrestaurowywanymi, zabytkowymi pałacami i kamienicami Łódź staje się coraz bardziej konkurencyjna w porównaniu z innymi miastami. Jednocześnie jest jednym z najbardziej zachęcających rynków biurowych pod względem wysokości stawek czynszowych za wynajem biur, które kształtują się na średnim poziomie 12-13 euro/mkw./m-c. O dużej atrakcyjności aglomeracji dla biznesu świadczyć może choćby relatywnie niski poziom niewynajętej powierzchni biurowej w porównaniu z innymi, krajowymi rynkami – zauważa Mateusz Strzelecki, partner w firmie Walter Herz.
Jak wynika z danych Walter Herz, w ubiegłym roku popyt na łódzkie biura (podobnie jak w dwóch poprzednich latach) kształtował się na poziomie około 60 000 mkw. powierzchni. Głównym najemcą powierzchni biurowej są firmy z branży BPO/SSC/IT.