Skala oddziaływania budynków na przebywające w nich osoby oraz środowisko jest nam znana od dawna. W ekologicznych biurowcach powstających w myśl zasad zrównoważonego budownictwa pracownicy czują się lepiej, łatwiej się relaksują, są bardziej kreatywni i wydajniejsi. Nie dziwi więc, że inwestorzy przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań.
– Rozwój rynku ukierunkowany jest na realizację inteligentnych, neutralnych dla środowiska budynków oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które wspierają dekarbonizację istniejących zasobów oraz adaptowanie ich do aktualnych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju – ocenia Bartłomiej Zagrodnik reprezentujący firmę Walter Herz.
Odnawialne źródła energii w budownictwie biurowym
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na walory ekologiczne budynków jest wykorzystanie OZE. Powszechne staje się, chociażby montowanie paneli fotowoltaicznych.
– Biurowce przechodzą na zieloną energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, co nie tylko daje pozytywne skutki środowiskowe, ale także pozwala obniżyć koszty eksploatacji. Stąd coraz większe zainteresowanie nieruchomościami wyposażonymi w proekologiczne rozwiązania widzimy także ze strony najemców – tłumaczy Bartłomiej Zagrodnik.
W optymalizacji zużycia energii pomagają również systemy smart office, automatycznie wyłączające oświetlenie lub ogrzewanie w aktualnie nieużytkowanych pomieszczeniach, czy dostosowujące temperaturę otoczenia do potrzeb użytkowników.
Oszczędność wody
Polska posiada bardzo małe zasoby wody, w związku z tym niezwykłe znaczenie ma rozsądne gospodarowanie nimi. Sposobów na zmniejszenie jej zużycia w budynkach biurowych jest wiele. Do najpopularniejszych należą zbieranie deszczówki, retencjonowanie wody oraz filtrowanie jej i ponowne wykorzystywanie. Powszechnym rozwiązaniem jest montowanie kranów z czajnikami ruchu, które umożliwiają ekonomiczne użytkowanie umywalek czy natrysków. Coraz więcej inwestorów stawia również na tzw. ogrody deszczowe, które mogą się znajdować np. na dachu budynków.
Czyste powietrze w biurze
O jakość powietrza w miejscu pracy zaczęliśmy szczególnie dbać w czasie pandemii. To wtedy na popularności zyskały systemy cyrkulacji i rekuperacji, a także nowoczesne nawilżacze i oczyszczacze, pozwalające się pozbyć zanieczyszczeń i zarazków. Duże znaczenie ma również użycie odpowiednich, pochłaniających szkodliwe cząsteczki farb czy ekologicznych materiałów wykończeniowych.
Zieleń w przestrzeni biurowej
Nowoczesne inwestycje stawiają na dużą ilość roślin, które nie tylko filtrują powietrze, pochłaniając CO2 i pył zawieszony, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie, pozwalają się zrelaksować i dają wytchnienie zmęczonym pracą przed ekranem oczom. Nie tylko współczesne pomieszczenia biurowe są pełne roślin – deweloperzy coraz częściej decydują się na tworzenie zielonych dachów, ścian i ogrodów. Niektóre biurowce oferują nawet miejsca pracy zlokalizowane na świeżym powietrzu.
Proekologiczna infrastruktura
Aby zachęcić pracowników do działania na rzecz środowiska, trzeba zapewnić im do tego warunki. Nowoczesne biurowce zostały wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, posiadają również pełną infrastrukturę dla rowerzystów, w skład której wchodzą nie tylko stojaki na rowery, ale również specjalne szafki i prysznice.