Giant

Nowoczesne biurowce – ekologia ma coraz większe znaczenie

|
W ekologicznych biurowcach powstających w myśl zasad zrównoważonego budownictwa pracownicy czują się lepiej, są bardziej kreatywni i wydajniejsi.
W ekologicznych biurowcach powstających w myśl zasad zrównoważonego budownictwa pracownicy czują się lepiej, są bardziej kreatywni i wydajniejsi.
W ostatnich latach zmienił się stosunek do proekologicznych rozwiązań. Miejsce pracy ma być nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale też przyjazne środowisku. Nowoczesne biurowce dysponują zaawansowanymi technologiami, wykorzystywanymi zarówno na etapie budowy, jak i wykończenia.

Skala oddziaływania budynków na przebywające w nich osoby oraz środowisko jest nam znana od dawna. W ekologicznych biurowcach powstających w myśl zasad zrównoważonego budownictwa pracownicy czują się lepiej, łatwiej się relaksują, są bardziej kreatywni i wydajniejsi. Nie dziwi więc, że inwestorzy przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań.

Rozwój rynku ukierunkowany jest na realizację inteligentnych, neutralnych dla środowiska budynków oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które wspierają dekarbonizację istniejących zasobów oraz adaptowanie ich do aktualnych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju – ocenia Bartłomiej Zagrodnik reprezentujący firmę Walter Herz.

 

Odnawialne źródła energii w budownictwie biurowym

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na walory ekologiczne budynków jest wykorzystanie OZE. Powszechne staje się, chociażby montowanie paneli fotowoltaicznych.

Biurowce przechodzą na zieloną energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, co nie tylko daje pozytywne skutki środowiskowe, ale także pozwala obniżyć koszty eksploatacji. Stąd coraz większe zainteresowanie nieruchomościami wyposażonymi w proekologiczne rozwiązania widzimy także ze strony najemców – tłumaczy Bartłomiej Zagrodnik.

W optymalizacji zużycia energii pomagają również systemy smart office, automatycznie wyłączające oświetlenie lub ogrzewanie w aktualnie nieużytkowanych pomieszczeniach, czy dostosowujące temperaturę otoczenia do potrzeb użytkowników.

 

Oszczędność wody

Polska posiada bardzo małe zasoby wody, w związku z tym niezwykłe znaczenie ma rozsądne gospodarowanie nimi. Sposobów na zmniejszenie jej zużycia w budynkach biurowych jest wiele. Do najpopularniejszych należą zbieranie deszczówki, retencjonowanie wody oraz filtrowanie jej i ponowne wykorzystywanie. Powszechnym rozwiązaniem jest montowanie kranów z czajnikami ruchu, które umożliwiają ekonomiczne użytkowanie umywalek czy natrysków. Coraz więcej inwestorów stawia również na tzw. ogrody deszczowe, które mogą się znajdować np. na dachu budynków.

 

Czyste powietrze w biurze

O jakość powietrza w miejscu pracy zaczęliśmy szczególnie dbać w czasie pandemii. To wtedy na popularności zyskały systemy cyrkulacji i rekuperacji, a także nowoczesne nawilżacze i oczyszczacze, pozwalające się pozbyć zanieczyszczeń i zarazków. Duże znaczenie ma również użycie odpowiednich, pochłaniających szkodliwe cząsteczki farb czy ekologicznych materiałów wykończeniowych.

 

Zieleń w przestrzeni biurowej

Nowoczesne inwestycje stawiają na dużą ilość roślin, które nie tylko filtrują powietrze, pochłaniając CO2 i pył zawieszony, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie, pozwalają się zrelaksować i dają wytchnienie zmęczonym pracą przed ekranem oczom. Nie tylko współczesne pomieszczenia biurowe są pełne roślin – deweloperzy coraz częściej decydują się na tworzenie zielonych dachów, ścian i ogrodów. Niektóre biurowce oferują nawet miejsca pracy zlokalizowane na świeżym powietrzu.

 

Proekologiczna infrastruktura

Aby zachęcić pracowników do działania na rzecz środowiska, trzeba zapewnić im do tego warunki. Nowoczesne biurowce zostały wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, posiadają również pełną infrastrukturę dla rowerzystów, w skład której wchodzą nie tylko stojaki na rowery, ale również specjalne szafki i prysznice.


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz