Proton Office

Niewymiarowy przedpokój – jak oświetlić, by podnieść jego funkcjonalność?

Artykuł

|
Niewymiarowy przedpokój – jak oświetlić, by podnieść jego funkcjonalność?
Niewymiarowy przedpokój – jak oświetlić, by podnieść jego funkcjonalność?
Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania. Niestety, zazwyczaj zapominamy o tej przestrzeni, gdy zaczynamy aranżować poszczególne wnętrza oraz zastanawiamy się, w jaki sposób je oświetlić.

Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania. Niestety, zazwyczaj zapominamy o tej przestrzeni, gdy zaczynamy aranżować poszczególne wnętrza oraz zastanawiamy się, w jaki sposób je oświetlić. Przedpokój to dla nas po prostu funkcjonalne miejsce, więc zapominamy o tym, że zarówno jego styl, jak i zastosowane lampy mają ogromne znaczenie. 

W jaki sposób oświetlić przedpokój, by był jeszcze bardziej praktycznym miejscem, a do tego klimatycznym i stanowiącym wizytówkę, która zaprasza do skierowania się jeszcze głębiej w mieszkanie?

Mały i niewymiarowy, ale ciekawy!

W mieszkaniach większość takich przestrzeni jest dość niewymiarowa, mała, niekiedy o nietypowym kształcie. Przedpokoje potrafią być bardzo wysokie i wąskie w kamienicach, w blokach zaś po prostu skromne, malutkie i niekoniecznie ciekawe pod względem architektonicznym. Tu jednak dokonujemy ostatniego sprawdzenia stylizacji tuż przed wyjściem. Tu również podejmujemy gości. Przedpokój jest wizytówką, więc powinien zapraszać domowników i gości, a do tego być funkcjonalny. 

Wiele zdziałamy właśnie za pomocą oświetlenia, a wybór jest wcale nie tak mały. Na suficie może zagościć plafon, który równomiernie rozprowadza światło po całej przestrzeni przedpokoju. Sprawdzą się także niewielkie punkty świetlne montowane natynkowo bądź w podwieszanym suficie. Ciekawym rozwiązaniem są spoty, które oświetlają punktowo, ale można wybrać większą ich liczbę. Propozycje oświetlenia do przedpokoju znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/

Oświetlenie szynowe – uniwersalne i praktyczne

Z lamp, które ostatnio zyskują uznanie wśród odbiorców, znajdujemy oświetlenie szynowe. Sprawdza się ono w każdym przedpokoju, niezależnie od jego metrażu czy kształtu. W wąskim i długim przedpokoju wystarczy jedna prowadnica z umieszczonymi w równych odległościach ruchomymi punktami świetlnymi. Gdy przedpokój jest nieco większy, np. o kształcie litery L, każdy odcinek wymaga zastosowania kolejnej szyny ze światłem. 

Możemy w tym przypadku liczyć na ruchome źródła światła, które przesuwamy dowolnie w obrębie szyny, dlatego precyzyjnie dopasowujemy sposób oświetlenia tej przestrzeni. 

Oświetlenie, które akcentuje i dekoruje

Pomyślmy również o stylu przedpokoju. O tym, jak ważna jest aranżacja i jej dopasowanie do przestrzeni domowych poczytamy na stronie http://projektydomow1.pl/. Zadbajmy o zastosowanie oświetlenia akcentującego. Mogą to być bocznie montowane lampy z kloszami, które prowadzą światło ku górze, ku dołowi bądź w obu kierunkach. W ten sposób tworzy się przyjazny klimat, subtelne światło podkreśla atuty ciekawie wystylizowanego przedpokoju. 

Parametry światła

Zadbajmy o właściwy dobór natężenia, barwy światła oraz odwzorowania barw. Przecież tutaj zwykle stajemy przed lustrem i przeglądamy się tuż przed wyjściem. Światło powinno zatem oferować wysoki współczynnik oddawania barw oraz naturalny kolor. 

Przedpokój jest równie ważny, co pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu czy domu. Zadbajmy zatem o jego właściwe oświetlenie. 


0.0
Napisz pierwszy komentarz