Giant

Miłość od pierwszego wejścia

Artykuł

|
Strefa wejściowa zrealizowana przez Interbiuro
Strefa wejściowa, realizacja Interbiuro
Jak urządzić strefę wejściową, by przez lata stanowiła wizytówkę biurowca?

 

Czego oczekują inwestorzy?

 

Architekci projektujący strefę wejściową zazwyczaj muszą spełnić oczekiwania inwestorów, zarówno te natury estetycznej, jak i finansowe, odnaleźć sposób na zgrabne przearanżowanie przestrzeni, tak by stanowiła miejsce komfortowe dla gości i najemców.

 

W przypadku projektu strefy wejściowej budynku R34 oczekiwania były trzy. Forma miała być organiczna, miał pojawić się kolor zielony (odniesienie do elewacji) oraz należało wprowadzić do wnętrza więcej światła, gdyż pierwotnie dobrane wykończenia potęgowały odczucie przebywania w klatce – mówi Anna Wnuk. – Kiedy natomiast aranżowaliśmy hol wieżowca Błękitnego, dodatkowo od samego początku znaliśmy budżet inwestora. Projekt i realizacja musiały zmieścić się w z góry określonej cenie. Takie postawienie sprawy jest bardzo uczciwe i pozwala architektowi zawęzić tzw. obszar poszukiwań twórczych, oszczędzić czas oraz dopasować się pomysłem do potrzeb inwestora.

 

Personalizacja

 

Obecnie panujący trend, niezależny od stylu, jaki wybierzemy, nakazuje, aby biuro odróżniało się na tle konkurencyjnych firm, a także wyrażało indywidualny charakter prowadzonego biznesu. Zasada ta w podobny sposób dotyczy biurowców, w związku z czym współczesne strefy wejściowe nie przypominają tych sprzed lat o klasycznym charakterze, a ich stylistyka jest coraz bardziej odważna: od industrialnych klimatów, po ascetyczne mono kolorystyczne wnętrza, a przy tym coraz częściej przypomina wystrojem prywatne mieszkania.

 

Strefy wejściowe stają się bardziej zindywidualizowane, co sprzyja twórczemu podejściu pracowników do pracy oraz dobremu samopoczuciu wszystkich odwiedzających. Stąd korzystanie z rozwiązań standardowo dostępnych i masowo produkowanych mebli i dekoracji nie jest raczej dobrze postrzegane – uważa Edward Balicki, Prezes firmy Fabryka Mebli Biurowych Massoni.

 

Przestrzeń front office stanowi swoisty przekaz medialny, zatem zawsze należy mieć na uwadze oczekiwania grupy docelowej klientów, np. firmy kierujące usługi do młodych odbiorców, ceniących dynamizm i bezkompromisowość, powinny decydować się na wynajem powierzchni w biurowcu oferującym odważniejsze rozwiązania – wykorzystujące intensywne, kontrastowe barwy oraz nowoczesne, nieregularne kształty.

 

Trwałość i klasyka

 

Projektując strefę wejściową, warto rozważyć zastosowanie trwałych materiałów, najlepiej szlachetnych – naturalnych i neutralnych, takich jak kamień, drewno czy szkło. Tradycyjne i solidne wykończenia posłużą na lata i sprostają wielu gustom, stanowiąc wizytówkę biurowca, a także funkcjonujących w nim firm mówi Anna Wnuk. Natomiast w celu ocieplenia surowych wnętrz warto rozważyć pomalowanie ścian żywym kolorem. Dobrze sprawdzi się na przykład naturalna zieleń. Takie rozwiązanie zaproponowaliśmy w koncepcji holu wejściowego w budynku Oxford Tower przy ul. Chałubińskiego 8. Kamienne, granitowe wykończenie na posadzce i ścianach zostało zestawione z zieloną ścianą – komentuje architekt pracowni Interbiuro.

 

Mniej znaczy więcej

 

Panującym na rynku trendem już od kilku lat jest nowa prostota (new simplicity), odbiegająca od stylistyki lat 90-tych. Obecnie w aranżowaniu strefy wejściowej projektanci odwołują się do rozwiązań bliskich propozycjom klasyków modernizmu. Zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” recepcja jest prosta, jednak perfekcyjna stylowo. Efekt uzyskuje się nie poprzez dużą ilość dekoracji, lecz dzięki perfekcyjnemu zaaranżowaniu miejsca, a podkreślenie kubicznych form daje odpowiednie oświetlenie – wyjaśnia Prezes Massoni. W stylu tym kolor ogranicza się do bieli, szarości oraz rozbielonych pasteli, a ogromne pole do popisu daje sufit.

 

Eklektyzm XXI wieku

 

Innym popularnym stylem recepcji jest współczesny eklektyzm, czyli łączenie ze sobą rozwiązań plastycznych, czerpiących z różnych okresów i estetyk. Eklektyzm początku XXI wieku jedynie delikatnie nawiązuje do kształtów przedmiotów wykonanych przez dawnych rzemieślników. Ważne jest, aby to była tylko inspiracja i zabawa formą poprzez stworzenie tylko pozornego bałaganu stylowego – podkreśla Edward Balicki.

 

Lada recepcyjna

 

Lada recepcyjna powinna oddzielać przestrzeń biurową od holu i – jak wyjaśnia Edward Balicki – najlepiej jeśli znajduje się na wprost drzwi i jest wyraźnie oznakowana. Zasady ergonomii uwzględniają ponadto pracę recepcjonisty, niemożliwą bez komputerów, szafek i kontenerów, służących do przechowywania dokumentów, które nie powinny znajdować się w zasięgu wzroku klienta.

 

Ważne, by lada była wykonana z materiałów wysokiej klasy, estetycznych, trwałych i łatwych w utrzymaniu czystości, a dodatkowo komponujących się z dalszą częścią biura – zwraca uwagę ekspert. – Kolorystyka oraz kształt jest wyłącznie gestią dopasowania do wymogów klienta oraz ilości miejsca do zaadaptowania.

 

Meble wypoczynkowe

 

W poczekalni niezbędnymi elementami są meble wypoczynkowe – ażeby klient, po wejściu do biurowca, zechciał wygodnie usiąść i odpocząć, zanim zostanie zaproszony dalej. Ich kolorystyka może nawiązywać do reszty pomieszczenia, bądź występować w tonacji uzupełniającej. Prezes Massoni zwraca uwagę, by materiały, z jakich wykonane są sofy, fotele lub krzesła, umożliwiały łatwe i szybkie czyszczenie, a ponadto były odporne na ścieranie i odbarwienia: Dla większego komfortu najemców najlepiej wybrać miękkie siedziska, obite gładkimi i jednobarwnymi tapicerkami, najczęściej wykonanymi ze skóry naturalnej lub ekoskóry. Zgodnie z trendami fotele i sofy powinny ożywiać wnętrze, zatem spośród kolorów proponujemy czerwony, zielony, pomarańczowy, niebieski, a także kolory neutralne, czerń i szarość.

 

Obok sofy czy fotela należy postawić stolik prasowy, wykonany z trwałego i łatwego w utrzymaniu materiału, a także wieszak na ubrania. Myśląc z kolei o elementach dekoracyjnych, warto znaleźć miejsce na logotyp i nazwę biurowca, inwestora lub firm wynajmujących powierzchnię.

 

Zobacz dalej: Jak długo trwa realizacja?

0.0
Napisz pierwszy komentarz