Już po raz dziesiąty Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa (AHK) opublikowała wyniki przeprowadzonej wśród zagranicznych inwestorów Ankiety Koniunkturalnej. Jak pokazują wyniki – Polska trzeci raz z rzędu została uznana za najlepszą lokalizację inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie sztuką jest raz zdobyć złoty medal, prawdziwym osiągnięciem jest zdobyć go trzykrotnie – komentował sukces Polski prezes PAIiIZ Sławomir Majman.
W ankiecie wzięło udział 116 przedsiębiorców prowadzących biznes na terenie całego kraju. Ocenili oni atrakcyjność inwestycyjną Polski, która w finałowej punktacji uzyskała 4 punkty, pozostawiając w tyle Czechy (3,1 punkty), Estonię (2,97 punkty) oraz Słowację (2,96).
Co warte podkreślenia, 96% ankietowanych firm, potwierdza, że ponownie wybrałoby Polskę na kraj lokalizacji inwestycji, gdyby podejmowały one aktualnie taką decyzje – tłumaczył Michale Kern, dyrektor generalny AHK Polska. Oznacza to, że zagraniczni inwestorzy są zadowoleni z działalności w Polsce. Co więcej 95 proc. ankietowanych sytuację w swoich firmach określa jako dobrą lub zadowalającą, zaś 88 proc. badanych przedsiębiorców zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki na inwestycje w Polsce.
Kapitał ludzki, a zwłaszcza kwalifikacje, produktywność i zmotywowanie do pracy Polaków oraz członkostwo w międzynarodowych organizacjach to największe atuty Polski. Wysoko oceniana przez zagranicznych inwestorów jest także jakość kształcenia akademickiego i zawodowego w naszym kraju. Jakość staje się synonimem pracy w Polsce, a rosnące koszty pracy to sukces Polaków – przekonywali zgodnie przedstawiciele firm.
Zdaniem Iwona Chojnowskiej-Haponik, Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ jednym z najważniejszych zadań dla Polski na najbliższe lata jest dostosowanie kierunku edukacji do potrzeb rynku – Polskie uczelnie przestają jedynie produkować studentów, a zaczynają dostosowywać swoje oferty do potrzeb rynku. Swoją uwagę skupiamy również na rozwoju szkolnictwa zawodowego, o które tak często zabiegają zagraniczni inwestorzy – przekonywała Chojnowska-Haponik.
Zdaniem ankietowanych, wśród priorytetów polityki gospodarczej Polski na rok 2015 są: poprawa efektywności administracji, dalsza rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportowej oraz reforma finansów publicznych.