W Poznaniu stale powstają nowe biurowce
– W II kwartale 2021 roku ukończono kolejny etap kompleksu Nowy Rynek, który powiększył zasoby Poznania o ok. 36.000 m2. Na koniec czerwca 2021 roku w budowie znajdowało się ok. 75.000 mkw. w czterech projektach, z czego dwa największe: Nowy Rynek E i Andersia Silver, mają zostać ukończone w 2023 roku – tłumaczy Dyrektor działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank Janusz Garstka. – Na koniec czerwca 2021 współczynnik pustostanów wynosił w stolicy Wielopolski 12,9 proc., co stanowi wzrost o 0,4 pp. względem ubiegłego kwartału i spadek o 1,6 pp. porównując z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to spowodowane ograniczoną nową podażą w ostatnich kwartałach – dodaje.
Nie są to jedyne inwestycje, które w najbliższym czasie zasilą poznański rynek nieruchomości biurowych. W 2023 r. ma zostać oddany do użytku 25- piętrowy budynek Andersia Silver, o całkowitej powierzchni sięgającej prawie 40 000 mkw.
Czy miasto zdoła utrzymać tak wysoki popyt na powierzchnię biurową? Na ten moment wszystko wskazuje, że tak. Poznań jest nie tylko stolicą województwa i głównym ośrodkiem akademickim regionu, ale również miastem, w którym chętnie rozwijają się firmy z branży energetyki, IT oraz przetwórstwa. Został on doceniony m.in. w czasie konferencji CEE Business Services Summit &Awards 2021, gdzie otrzymał tytuł najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce.
– Zainteresowanie Poznaniem nie powinno nikogo dziwić z uwagi na kluczowe z punktu widzenia inwestycyjnego czynniki. Mnogość uczelni wyższych, które w ostatnim roku akademickim ukończyło około 25.000 absolwentów, gwarantują stały dostęp do wykwalifikowanej kadry. W samym sektorze usług BSS zatrudnienie znalazło blisko 22.000 osób, a miasto realizuje kolejne inicjatywy podnoszące jakość życia, czym przyciąga następne firmy – podsumowuje Janusz Garstka.