Według danych CBRE okres od początku stycznia do końca czerwca bieżącego roku charakteryzował się sporym ruchem na rynku nieruchomości. W Polsce zainwestowano w nie 2 mld euro, natomiast w całej Europie 125,6 mld euro. Jest to wynik gorszy niż przed rokiem, w skali kraju aż o 0,9 mld euro. Przemysław Felicki, pełniący funkcję dyrektora działu rynków kapitałowych CBRE tłumaczy, że jest to wynikiem bardzo wysokiej aktywności inwestorów w ubiegłym roku.
– W całej Europie zaobserwowaliśmy znaczny wzrost wolumenu inwestycji, co napawa optymizmem i jest oznaką tego, że wracamy powoli do wyników sprzed pandemii. W Polsce odbicie jest nieco słabsze niż w Europie, ale to wynika z tego, że w 2020 roku, pomimo pandemii poradziliśmy sobie świetnie, więc efekt niskiej bazy jest nieco mniejszy niż w innych krajach. Widać też, że wracamy do notowanych przed pandemią trendów związanych z tym, że pierwsza połowa roku jest słabsza niż druga – wyjaśnia. Zaznacza również, że według szacunków specjalistów, bieżący rok powinien zakończyć się z wynikiem o ok. 5 proc. lepszym niż ubiegły.
Gdzie w Europie inwestuje się najwięcej?
Porównując kraje europejskie, obecnie największy zainteresowaniem inwestorów cieszą się Wielka Brytania oraz Niemcy. W Wielkiej Brytanii w samym II kwartale wartość inwestycji wyniosła 16,8 mld euro, co daje wynik o prawie 280 proc. większy niż przed rokiem. W Niemczech natomiast wartość transakcji inwestycyjnych w tym okresie wyniosła 17,8 mld euro, co przebija ubiegłoroczny wynik o 27 proc. Bardzo dobrze radziły sobie również Norwegia, Szwecja, Dania i Hiszpania. Natomiast w Polsce w nieruchomości komercyjne w tym okresie zainwestowano 770 mln euro. Jest to nieco gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2020 r.
Co kupują inwestorzy?
Obecnie największym zainteresowaniem w Europie cieszy się sektor nieruchomości biurowych, który w II kwartale bieżącego roku osiągnął wartość inwestycyjną 22 mld euro. Jest to wzrost o 37 proc. w odniesieniu do II kwartału ubiegłego roku, co z pewnością wiąże się z powrotem do tradycyjnego modelu pracy. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszyły się również hotele (6,4 mld euro) oraz nieruchomości wielorodzinne (28,3 mld euro), w ich przypadku jednak zanotowano spadek o 26 proc. względem ubiegłego roku.