Proton Office

Podsumowanie konferencja „Infrastruktura polska i budownictwo”

|
Diamenty Infrastruktury i Budownictwa wręczane podczas XI edycji konferencji „Infrastruktura polska i budownictwo”
Diamenty Infrastruktury i Budownictwa wręczane podczas XI edycji konferencji „Infrastruktura polska i budownictwo”
XI edycja konferencji zorganizowanej przez Executive Club odbyła się 3.03.2020 r. w hotelu The Westin Warsaw. W czasie jej trwania miały miejsce liczne wykłady i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z wielu dziedzin.

Wykłady rozpoczęły się od wystąpienia gościa specjalnego, Dyrektora Zarządzającego Wspólnotą Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej dr. Libora Lochmana. Jego przemówienie dotyczyło ważnego zagadnienia, jakim jest zielona mobilność – główny fundament inicjatyw politycznych rekomendowanych przez Komisję Europejską o nazwie Green Deal (nazywaną również Europejskim Zielonym Ładem). Jej celem jest dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dr. Lochman podkreślał, jak ważne jest to zagadnienie, szczególnie że obecnie transport drogowy stanowi aż 75 proc. całego transportu i niestety wiążę się ze stale rosnącą emisją szkodliwych substancji.

Następującą później dyskusję podzielono na 3 panele, dotyczące kolejno: partnerstwa publiczno-prywatnego, Europejskiego Zielonego Ładu oraz nowych technologii w budownictwie. Podczas ostatniej części debatowano m.in. o zrównoważonym rozwoju przedsiębiorstw z branży, energooszczędności oraz zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko. Podkreślano, że w tej kwestii pionierem jest polska branża cementowa, która realizuje gospodarkę obiegu zamkniętego, ponownie zagospodarowując aż połowę z wytwarzanych odpadów komunalnych. Doceniono również jej nowoczesność i energooszczędność.

Uczestnicy dyskusji zgodnie ustalili, że dla zmniejszenia negatywnego oddziaływania branży na środowisko naturalne konieczne jest wdrożenie podczas inwestycji kilku fundamentalnych zasad, takich jak planowanie, digitalizacja oraz automatyzacja.

Po zakończeniu całodniowej konferencji przyszedł czas na wieczorną galę rozdania statuetek nazywanych „Diamentami Infrastruktury i Budownictwa”. Nagrodę otrzymało 20 osób oraz przedsiębiorstw, które dzięki osiągnięciom i pozytywnym działaniom wyróżniają się na tle branży. Przyznano je w 9 kategoriach:

 • Realizacja Roku - Budownictwo kubaturowe Laureaci: ERBUD SA za budowę Galerii Młociny oraz NDI SA za budowę Rotundy w Warszawie oraz inwestor Rotundy – PKO Bank Polski SA;
 • Realizacja Roku - Infrastruktura drogowa Laureat: PORR SA za budowę obiektu nr 21 w ciągu drogi ekspresowej S7 – najwyższego wiadukt na „Zakopiance” ;
 • Realizacja Roku - Infrastruktura kolejowa Laureat: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor za modernizację trasy Sadowne-Czyżew, części trasy Rail Baltica, Wyróżnienie: konsorcjum MERX i T4B – modernizacja dworca kolejowego w Czeremsze; 
 • Spółka Budowlana Roku Laureat: BUDIMEX SA,  Wyróżnienie: KAJIMA Poland ;
 • Lider Technologii Laureat: HB Reavis Poland, Wyróżnienie: Ghelamco Poland;
 • Lider Bezpieczeństwa Laureat: Layher;
 • Lider Zrównoważonego Rozwoju Laureat: Górażdże Cement SA;
 • Doradca Roku Laureat: KKLW Kurzyński Łyszyk Wierzbicki, Wyróżnienie: WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr;
 • Podmiot Finansujący Roku, Laureat: Bank Gospodarstwa Krajowego;
 • Lider Ekspansji Zagranicznej Laureat: UNIBEP SA, Wyróżnienie: Polimex-Mostostal SA;
 • Osobowość Branży Laureaci: Leszek Marek Gołąbiecki – Prezes Zarządu, Unibep SA  oraz Ireneusz Merchel – Prezes Zarządu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz