Raport Savills: Kraków liderem wśród regionalnych rynków biurowych

|
Z danych przedstawionych przez firmę doradczą Savills wynika, że w ciągu ostatnich 4 lat powierzchnia nowoczesnych przestrzeni biurowych w mieście powiększyła się niemal 4-krotnie. Spowodowało to, że Kraków stał się największym i najszybciej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w Polsce.

Pod koniec 2019 r. powierzchnia nowoczesnej przestrzeni biurowej w Krakowie wynosiła niemal 1,42 mln mkw., czyli ¼ powierzchni dostępnej na 8 największych regionalnych rynkach w kraju. W samym ubiegłym roku w mieście przybyło prawie 160 000 mkw. nowych biur, a do końca 2022 r. planowane jest stworzenie kolejnych 500 000 mkw. Oznacza to, że za niecałe 3 lata łączna powierzchnia przestrzeni biurowych w stolicy Małopolski zbliży się do 2 mln mkw.

Największymi projektami 2019 r. były: Fabryczna Office Park – 2 budynki o łącznej powierzchni 29 100 mkw., V. Offices – 21 700 mkw. oraz Tischnera Office – 32 800 mkw. Najchętniej wybierane przez inwestorów lokalizacje to Zabłocie – łączna powierzchnia znajdujących się tam biurowców to aż 159 700 mkw. – oraz rejon ul. Wadowickiej, gdzie powstały budynki biurowe o powierzchni 110 200 mkw.

Jak wynika z raportu, dynamiczny rozwój tego sektora budownictwa trwa od 2016 r. Spowodowało to niemal 4-krotny wzrost w ciągu 4 lat. Główną przyczyną boomu jest duże zapotrzebowanie na tego typu przestrzenie.

Agnieszka Kuehn, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych z Savills Kraków podkreśla, że: Od 2014 roku popyt brutto na powierzchnię biurową w Krakowie bije kolejne rekordy. W ostatnich latach obserwujemy zwłaszcza wysoką aktywność najemców z sektora nowych technologii. Kraków to także największy ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, zatrudniający w tym sektorze ok. 70 tys. osób. Do stolicy Małopolski firmy przyciąga m.in. dostęp do wykwalifikowanych pracowników, ze względu na status drugiego, największego ośrodka akademickiego w kraju, z prawie 135 tys. studentów.

Oprócz tradycyjnych biur w Krakowie powstaje coraz więcej przestrzeni coworkingowych oraz biur serwisowanych, które umożliwiają pracę w nowoczesnych warunkach wszystkim chętnym, również freelancerom oraz osobom uprawiającym tzw. wolne zawody. Obecnie w mieście jest ok. 45 000 mkw. tego typu powierzchni.

 


4.0
Napisz pierwszy komentarz