Zlokalizowany przy przy ul. Tymienieckiego w Łodzi kompleks biurowo-usługowy Textorial Park II otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Wg stanu na maj 2018, Textorial Park Office jest najwyżej certyfikowanym projektem biurowym w Polsce ocenianym wg systemu BREEAM International NC 2016.
Wysoka ocena, jaką otrzymał projekt Textorial Park II to efekt wykorzystania wielu ekologicznych rozwiązań oraz tworzenia przestrzeni z myślą o wygodzie jej użytkowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tak wysoki wynik uzyskała inwestycja rewitalizowana, a więc taka, która na wstępie posiada dodatkowe ograniczenia wynikające z już istniejących na działce obiektów. Kluczową rolę w tym osiągnięciu odegrał zintegrowany proces projektowania prowadzony od najwcześniejszych etapów inwestycji – zaznacza Dominik Włodarczyk, Assessor BREEAM International z firmy SWECO Consulting.
Jak tłumaczy Robert Strzeński, partner z biura architektonicznego Horizone Studio podczas tworzenia projektu kompleksu Textorial Park II wzięto pod uwagę wiele aspektów projektowania zrównoważonego, które pozwalają na obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji obiektu. Poza tym w projekcie nie zabrakło rozwiązań przyjaznych użytkownikom oraz rozwiązań architektonicznych poprawiających komfort pracy. Na części budynku zaprojektowaliśmy dostępne dla pracowników zielone stropodachy. Wokół budynków powstanie wysokiej jakości nowa przestrzeń miejska z restauracjami, sklepikami i miejscami do spędzania wolnego czasu, która ma przyciągnąć nie tylko osoby tu pracujące, ale też mieszkańców Łodzi i innych użytkowników – mówi Robert Strzeński.
Budynek Textorial został wyróżniony łódzką nagrodą „Najważniejsza inwestycja roku 2008” będąc zarazem pierwszym w mieście biurowcem klasy A – podkreśla Anna Banaś, prezes St. Paul’s Developments Polska. – Cieszymy się, że wspólnymi siłami możemy zmieniać Łódź począwszy od zabytkowej remizy strażackiej z XIX wieku, aż po drugi etap Textorial Park. Udowodniliśmy już, że idea zrównoważonego rozwoju oraz działania z zakresu placemakingu na terenach dawnego, pofabrycznego królestwa Karola Scheiblera jest nam bliska, tak będzie i tym razem, a certyfikat BREEAM jest tego najlepszym potwierdzeniem – dodaje.
Textorial Park II powstaje między istniejącymi budynkami Textorial a ul. Tymienieckiego. W ramach tej inwestycji powstaje 5-kondygnacyjny budynek biurowy z garażem podziemnym, a także zostaną odrestaurowane historyczne budynki magazynowe dawnych zakładów włókienniczych. Otrzymają one nowe funkcje usługowe. Łącznie Textorial Park II dostarczy 26 000 mkw. powierzchni najmu. Inwestorem kompleksu jest St. Paul’s Developments Polska. Wokół budynków powstanie blisko 9000 mkw. przestrzeni publicznych. W założeniu inwestora i projektantów campus ma stać się punktem centralnym tej części miasta.