Miniony rok był bardzo udany dla rynku biurowego w miastach regionalnych. Wysoka aktywność deweloperów oraz zainteresowanie najemców powierzchnią biurową przekładają się na dynamiczny rozwój sektora biurowego.
Tak sytuację na regionalnych rynkach biurowych w Polsce komentuje ekspert firmy Knight Frank:
W 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na sześciu największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź) zwiększyły się o około 428 000 mkw. oddane do użytku w 53 projektach, dzięki czemu łączne zasoby w tych miastach przekroczyły 4 miliony mkw. Nowa podaż w minionym roku była tylko o 10 proc. niższa niż w rekordowym 2016 roku. Największym ukończonym budynkiem był III etap kompleksu Alchemia – Argon (Torus, 36 000 mkw.) w Gdańsku, jednak to nie Trójmiasto zostało liderem pod względem nowej podaży. Najwięcej powierzchni dostarczono na rynek w Krakowie (190 000 mkw.), w tym m.in. budynki E i F kompleksu Enterprise Park (Tristan Capital Partners, Avestus Real Estate; 26 400 mkw.) oraz II etap O3 Business Campus (Echo Polska Properties; 19 200 mkw.). Na drugim miejscu z nową podażą na poziomie 74 000 mkw. znalazła się Łódź, gdzie ukończono m.in. 2 inwestycje biurowe zlokalizowane w Nowym Centrum Łodzi: Przystanek mBank (wybudowany przez Ghelamco i zakupiony przez LCN Capital Partners, 24 700 mkw.) i Nowa Fabryczna (Skanska Property Poland, 19 400 mkw.). Na tym jednak nie koniec – boom inwestycyjny nadal trwa. Na koniec 2017 roku na rynkach regionalnych w budowie pozostawało ponad 1 milion mkw. nowych biur, najwięcej w Krakowie (301 000 mkw.) oraz we Wrocławiu (291 000 mkw.). Zgodnie z harmonogramami deweloperów, w 2018 roku na rynek może zostać dostarczone nawet ponad 630 000 mkw. powierzchni biurowej. Tak wysokiej aktywności inwestorów w sektorze biurowym nie obserwowano nigdy dotąd.
|
Mimo tego, na rynkach regionalnych nie odnotowano zwiększenia łącznej ilości wolnej powierzchni, która stanowiła około 9,4 proc. całkowitych zasobów. Współczynnik pustostanów na koniec IV kwartału 2017 roku spadł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku we Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu, natomiast w Łodzi i Krakowie z uwagi na wysoki poziom nowej podaży zanotowano umiarkowane wzrosty. Niemniej jednak, obecnie poziom współczynnika pustostanów jest na wszystkich rynkach bardzo zbliżony, wahając się od 8,2 proc. w Trójmieście do 11,3 proc. w Katowicach.
- 1
- 2