Pod względem wielkości rynku biurowego Trójmiasto znajduje się na podium miast regionalnych (zaraz za Krakowem i Wrocławiem). Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście III kw. 2017” w pierwszych trzech kwartałach absorpcja powierzchni biurowej na lokalnym rynku osiągnęła rekordowy wynik 62 600 mkw. Średnia wartości dla ostatnich 5 lat wynosiła niecałe 39 000 mkw.
Najemcy biurowi w pełnym zakresie dostrzegli potencjał Trójmiasta. Jakość życia, rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy duża liczba studentów to tylko niektóre czynniki zachęcające firmy do rozwoju swojego biznesu w aglomeracji. Najczęściej wybierają przy tym takie kompleksy i budynki biurowe jak Alchemia, Olivia, Garnizon czy Neptun – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska.
Od początku roku zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście powiększyły się o 62 500 mkw. W tym czasie do użytku oddanych zostało sześć projektów, w tym np. Alchemia – faza III Argon (36 000 mkw.), BCB Business Park – B2 (9250 mkw.) i Tensor Z (6600 mkw.). W budowie nadal pozostaje niemal 135 000 mkw. Kończy się m.in. realizacja najwyższego budynku w Trójmieście, jakim będzie Olivia Star (ok. 40 000 mkw.).
Na koniec III kw. ilość pustostanów wyniosła 58 500 mkw., co stanowiło 8,4 proc. całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 3,6 p.p. rok do roku). Od początku roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 95 050 mkw. W stosunku do wyniku zanotowanego w identycznym okresie ubiegłego roku jest to wzrost o blisko 60 proc. Największą nową umową od początku roku jest ekspansja Amazon w Olivia Business Centre (7100 mkw.), a także wynajęcie przez firmę Swarovski 6100 mkw. w Yoko. Grupa Energa przedłużyła umowę na 15 100 mkw. w budynku Olivia Gate w kompleksie Olivia Business Centre.
Rozwój rynku powierzchni biurowych w Trójmieście ma znaczący wpływ na poziom bezrobocia, który obecnie wynosi tam tylko 3,2 proc. Zatrudnienie w sektorze finansowym i biznesowym na koniec 2017 roku powinno przekroczyć 81 100. Dzięki dostępności kadry ze znajomością języków skandynawskich i wielu połączeniom z krajami nordyckimi spodziewamy się wejścia na ten rynek kolejnych firm z rejonu nadbałtyckiego – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.