Giant

W jakim stylu urządzić biuro?

|
Przez wystrój wnętrz firmy realizują zróżnicowane cele: począwszy od biznesowych, a na wizerunkowych kończąc. Dlatego choć praca biurowa w różnych firmach przebiega podobnie (głównie przy biurkach i w salach spotkań), to nie można jednego standardu aranżacji biura zastosować do każdej organizacji.

 
Style biura

W artykułach o wystroju wnętrz niezmiennie przewija się słowo „styl”. Często można usłyszeć o stylu skandynawskim, industrialnym czy prowansalskim. Granice pomiędzy nimi są nieraz płynne i bywa, że jedno wnętrze ma cechy charakterystyczne dla dwóch z nich. Nie wszystkie style mają też jedną, precyzyjną nazwę lub też ciężko określić je tym mianem, dlatego stosowane nazwy są raczej opisowe i umowne. 

W kolejnych tygodniach lipca i sierpnia Grupa Nowy Styl będzie prezentować 6 stylów biur, które najczęściej wybierają firmy. 

  • Biuro z domowym klimatem
  • Minimalistyczne biuro w stylu skandynawskim
  • Styl industrialny
  • Nowoczesne, hi-tech, futurystyczne 
  • Nowoczesne, biophilic design, kreatywne
  • Biuro tradycyjne

Styl z pewnością nie jest listą produktów, które muszą znaleźć się w danej przestrzeni, jednak większość osób mówiąc o danym stylu wyobraża sobie pewne typowe elementy i to właśnie będziemy chcieli pokazać – zapowiada Anna Marszałek.  Do każdego stylu biura dołączymy też krótką checklistę - pytania o priorytety, pożądany wizerunek i style pracy – które pozwolą szybko zweryfikować, na ile dany styl pasuje do naszej firmy.

Każdy lubi mieć odrobinę swobody

Nawet wnętrzu przemyślanemu przez projektanta od A do Z, może brakować jednego, kluczowego składnika – swobody w urządzaniu własnej przestrzeni przez pracowników.

W badaniach Craiga Knighta z Uniwersytetu Exeter uczestnicy zostali przydzieleni do pracy w różnych rodzajach biur: podstawowym (urządzonym prosto i surowo), udekorowanym (z kwiatami doniczkowymi, zdjęciami) i współtworzonym przez pracowników (pozwalającym dowolnie przestawić dodatki lub całkowicie z nich zrezygnować). Wyniki pokazały, że produktywność w „biurze udekorowanym” była wyższa o 17% i aż o 32% w „biurze współtworzonym”, w porównaniu do osób pracujących w „biurze podstawowym”. 2

Pozostawienie pracownikom pewnego zakresu decyzyjności i wpływu na ostateczny wygląd przestrzeni biurowej przynosi korzyści obu stronom. Pracownicy są bardziej zadowoleni, ponieważ mają większą kontrolę nad otoczeniem, a przy tym są bardziej produktywni w swojej pracy, co wprost przekłada się na wyższe zyski firmy. 

Okazuje się więc, że również na etapie wyboru stylu wnętrza biurowego, warto konsultować decyzje z pracownikami. Wizja jednej osoby może być w tym szczególnym przypadku nietrafiona. 

 


 BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników. Czerwiec 2015, Skanska i JLL

2 The Relative Merits of Lean, Enriched, and Empowered Offices: An Experimental Examination of the Impact of Workspace Management Strategies on Well-Being and Productivity. Journal of Experimental Psychology: 2010, Vol. 16, No. 2, 158 –172

 


0.0
Tagi: Nowy Styl
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Jarr :
Rośnie moda na open space w ekskluzywnych kamienicach https://walterherz.com/pl/a/open-space-wchodzi-do-warszawskich-kamienic
18 lipca 2017 16:25