Farma fotowoltaiczna usytuowana na granicy Gdańska i Przejazdowa, została zbudowana z 6292 paneli o łącznej mocy 1,636 Mwp, które ułożono na pięciu równoległych rzędach, zajmujących powierzchnię ok. 25 000 mkw. Z szacunków wynika, że farma będzie produkować ok. 1,5 GWh energii w ciągu roku. Taka ilość pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię ok. 720 przeciętnych gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł prawie 9,5 mln zł. Prace budowlano-montażowe trwały dwa miesiące.
Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii, ani w skonsolidowanych wynikach Grupy. Pamiętajmy jednak, że technologie fotowoltaiczne tanieją najszybciej na świecie. Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes. Dziś zbieramy cenne doświadczenie w ich budowie – komentuje Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.
Zobacz także: Fasady produkujące prąd, czyli nowe oblicze fotowoltaiki
Celem strategicznym Grupy Energa jest rozwój przyjaznych naturze źródeł wytwarzania energii. Powstała farma zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach spółki o niecałe 0,5 proc. i będzie to pierwsza instalacja Grupy, wykorzystująca do produkcji promienie słoneczne. Inwestycja dołączy do grupy innych odnawialnych źródeł – wody, wiatru i biomasy. Firma zaplanowała już budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Jej moc wyniesie ok. 4 MW.
Nowa farma w Gdańsku zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi prawie 3 MW. Fotowoltaika ma jednak wciąż niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, która wynosi niemal 6 tys. MW.