Biurowiec Atrium 1 przy Rondzie ONZ w Warszawie osiągnął już pełną wysokość. Ma być to jedyny obeikt biurowy, który zostanie oddany do użytku w tym roku w biznesowym centrum stolicy. Obecnie cała powierzchnia handlowa i biurowa w obiekcie podlega negocjacjom.
Atrium 1 to dla nas projekt szczególny, nie tylko ze względu na eksponowaną lokalizację w samym sercu stolicy, ale także dzięki innowacjom, które stworzą tu doskonałe warunki pracy. W budynku pracować może nawet 2000 osób i jestem przekonany, że pracownicy firm, które ulokują tu swoje biura, nie tylko chętnie się przeprowadzą do Atrium 1, ale też będą się tu doskonale czuli na co dzień – powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. leasingu i zarządzania wartością budynków, Skanska Property Poland.
Ekologiczny aspekt powstającego biurowca wyraźnie objawia się w oszczędnościach. Inwestor, firma Skanska, podkreśla, iż najemcy będą mogli zaoszczędzić nawet 80 000 zł rocznie za każdy tysiąc metrów kwadratowych.
Zmniejszyliśmy zużycie energii o 55 proc., zużycie wody pitnej o 70 proc., do końca budowy się poddamy recyklingowi co najmniej 85 proc. odpadów – mówi Devin Saylor, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Skanska Commercial Development Europe.
Obecnie trwają prace wykończeniowe stanu surowego budynku. Pierwsi najemcy będą mogli zająć powierzchnie w Atrium 1 po koniec 2013 roku lub na początku 2014. Do biurowca wprowadzi się również Skanska.
Oszczędności nie są jedynym profitem, z jakiego czerpać będą najemcy tego „zielonego” biurowca.
Badania pokazują, że użytkownicy budynków są największymi beneficjentami zielonych technologii. Firmy wydają 65-80 proc. swoich kosztów operacyjnych na wynagrodzenia i benefity dla pracowników, więc nawet 1-proc. wzrost w\ produktywności użytkowników budynku i zmniejszona liczba dni na zwolnieniach chorobowych to wielkie korzyści dla najemców – podkreśla Devin Saylor.
Zastosowane w budynku rozwiązania bazują na technologiach szwedzkich, kraju pochodzenia inwestora. W obiekcie znajdą się między innymi panele fotowoltaiczne (czyli ogniwa słoneczne) oraz technologia free-coolingu, która oznacza wykorzystanie temperatur zewnętrznych do chłodzenia wody i powietrza.
Atrium 1 będzie najbardziej zielonym budynkiem w Polsce, a nawet w całej Europie Środkowo-Wschodniej – podsumowuje Devin Saylor.
Skanska ma na celu tzw. zerową produkcję netto, co oznacza m.in. całkowity recyling odpadów oraz wody, a także wykorzystanie energii pochodzącej całościowo z odnawialnych źródeł energii.
Aktualnie deweloper pracuje w Polsce nad siedmioma kompleksami biurowymi. We wszystkich zostały wprowadzone przyjazne środowisku rozwiązania.