Nowy Urbanizm to nurt w urbanistce, który rozwija się już od lat 70. XX w. Stanowi on odpowiedź na błędy modernizmu i jest powrotem do klasycznej konstrukcji miast europejskich. Wykreowana w duchu modernizmu przestrzeń miejska zakładała oddzielenie funkcji, z kolei Nowy Urbanizm promuje przestrzenie wielofunkcyjne. Podział skutkował tym, że osiedla mieszkaniowe pustoszały w ciągu dnia, kiedy to większość mieszkańców znajdowała się w swoich miejscach pracy, a z kolei strefy przemysłowo-usługowe oraz dzielnice biurowe „zamierały” wieczorami i w dni wolne od pracy. Nowy Urbanizm postuluje przemieszenie funkcji w celu stworzenia przestrzeni, która będzie tętnić życiem.
Wg Nowego Urbanizmu miasta traktowane są jako wspólnoty, w których można zaspokoić podstawowe potrzeby społeczne i ekonomiczne. Wielofunkcyjne przestrzenie powinny łączyć mieszkania z miejscem pracy i odpoczynku, a więc z biurowcami, obiektami usługowymi i rekreacyjnymi. Dzięki temu mieszkańcy mogą w najbliższej okolicy załatwić swoje codzienne sprawy (np. zrobić zakupy czy oddać rzeczy do pralni), spędzić czas wolny oraz pracować. Obserwując współczesne inwestycje możemy zauważyć jak wiele z nich łączy w sobie różne funkcje. Przykładem mogą być chociażby Browary Warszawskie, które powstają na warszawskiej Woli. W ramach tej inwestycji powstaną budynki mieszkalne i biurowe skupione wokół miejskich placów. Z kolei na tych ogólnodostępnych placach powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy oraz punkty usługowe. Nie zabraknie tu także naturalnej zieleni i małej architektury.
Dbałość o zieleń i elementy małej architektury to kolejne postulaty Nowego Urbanizmu. Zakłada on bowiem, że wielofunkcyjna przestrzeń powinna być zadbana, atrakcyjna i przyjazna dla mieszkańców. Troska o tego typu miejsca cechuje chociażby firmę Vastint – inwestora parków biurowych Business Garden. W tych kompleksach budynki otaczają ogrody, na terenie których znajduje się przestrzeń przeznaczona do aktywności sportowej (np. boiska do gry w siatkówkę plażową, koszykówkę i siatkówkę, które może również służyć dla miłośników tenisa). Z tych stref sportu mogą korzystać nie tylko najemcy biurowców, np. w Poznaniu wieczorami i w weekendy pojawiają się tam mieszkańcy okolicznych osiedli.
- 1
- 2