Ciekawą inicjatywą spółki Dorbud i Fundacji jest cykl wydarzeń artystycznych „Sztuka w przestrzeni publicznej”, który polega na wprowadzeniu do przestrzeni miejskiej Kielc plenerowych ekspozycji współczesnych dzieł sztuki. Cykl został zainaugurowany w 2009 roku. Co roku, wybrany artysta tworzy instalację, która następnie trafia na kielecki Plac Artystów, gdzie jest dostępna dla mieszkańców miasta i turystów. Kolejny wernisaż w ramach cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej” planowany jest na 14 września br.
Wartym uwagi, autorskim projektem firmy jest kalendarz artystyczny, który wykorzystuje prace polskich, utalentowanych artystów młodego lub średniego pokolenia. Jest to kolejne przedsięwzięcie podjęte przez Dorbud w celu wspierania kultury i sztuki. Jego celem jest promowanie najciekawszych zjawisk sztuki współczesnej. Co roku w kalendarzu przedstawiane są dokonania innego artysty. Wśród twórców, którzy przygotowali swoje kolekcje na potrzeby kalendarza artystycznego Dorbud znaleźli się Radek Szlaga, Maurycy Gomulicki, Grzegorz Drozd, Grupa Kaliska, Jakub Ciężki, Kuba Bąkowski oraz Ignacy Czwartos.
Dorbud oraz Fundacja wspierają także inne inicjatywy artystyczne, np. wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie współorganizowali wystawę prezentującą instalację Leona Tarasewicza oraz wspierali powstanie instalacji artystycznej Ludwiki Ogorzelec pt.: ”Napięcie intelektualne”.
Warszawski kompleks biurowy Bobrowiecka czy kielecki biurowiec Stacja Biznesu to przykłady obiektów, których inwestorzy angażują się w różne działania na rzecz sztuki. Są to także budynki we wnętrzach, w których nie brakuje dzieł sztuki. Co więcej na polskiej mapie biurowej jest więcej takich miejsc, a wręcz ich liczba ciągle rośnie. Rola dzieł sztuki w miejscu pracy jest ogromna. Uatrakcyjniają one biuro, a także wspierają kreatywne myślenie, inspirują i relaksują. Nic więc dziwnego, że sztuka coraz częściej zaczyna gościć w przestrzeni biurowej.
1 dane pochodzą z informacji prasowej Spectra Development