Koszty
Pozornie system wentylacji mechanicznej ustępuje instalacji grawitacyjnej pod względem kosztów. Mniejsze są bowiem koszty montażu, podczas użytkowania zaś system naturalny nie potrzebuje energii elektrycznej do zasilania. W rzeczywistości jednak są one spore – nawiewane do wnętrza powietrze należy ogrzać, za co odpowiadać będzie główne źródło ciepła. Oczywiście, znacznie podwyższy to koszty ogrzewania obiektu, nie mówiąc już o tym, że energia z zużytego powietrza zostanie bezpowrotnie utracona. Dla porównania dodajmy, że moc wentylatorów w układzie mechanicznym jest zazwyczaj kilkukrotnie niższa od ilości ciepła uzyskiwanego w wymienniku.
Nie zapominaj o serwisie!
Z użytkowaniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła związane będą koszty serwisowe. Choć, jak twierdzi Ireneusz Makowski z firmy CLIMA-BUD, polscy inwestorzy wciąż nie są świadomi, jak ważny jest regularny serwis instalacji: Zapominamy, że w odpowiednim czasie wymieniać należy filtry, nie mówiąc już o okresowych przeglądach. Brak systematycznych przeglądów, wymiany filtrów, czyszczenia rekuperatorów, chłodnic, nagrzewnic i odkażania instalacji powoduje namnażanie się grzybów, pleśni i bakterii. Zwłaszcza w biurowcach, czyli w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi szybko można się przeziębić, zainfekować grypą, anginą czy nawet śmiertelną legionellą.
Projekt
Choć zainstalowanie wentylacji mechanicznej także w starszych, eksploatowanych już obiektach biurowych stanowi obecnie konieczność dla zapewniania pracownikom optymalnego mikroklimatu i komfortowych warunków pracy, najlepiej zdecydować się na to już na etapie projektowania. Kwestię zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budowanym obiekcie warto przemyśleć już na etapie projektu – podpowiada Beata Cywoniuk z Firmy Bartosz. Dzięki temu będzie można zrezygnować z wykonywania kominów przeznaczonych na wentylację grawitacyjną. Pozwoli to także na zmniejszenie kotłowni, dzięki czemu ograniczy się niepotrzebne koszty i zyska jakże cenną powierzchnię użytkową.
Trendy proekologiczne podpowiadają o słuszności wdrażania technologii energooszczędnych, jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym przypadku wykorzystamy ponownie nawet 95 proc. odprowadzanej z wnętrza energii.
- 1
- 2