Wybranie i omówienie kilku wiodących obecnie trendów związanych z aranżacją wnętrz wydaje się być trudne. Związane jest to z ich mnogością, zmiennością i oczywiście, różnymi potrzebami najemców. Jednakże, jak mówi Anna Wnuk, architekt z pracowni Interbiuro - W projektowaniu wnętrz biurowych możemy już od dawna zauważyć trwałe zmiany, jakie zaszły w projektowaniu miejsca pracy. Spróbujmy więc się im przyjrzeć.
Najbardziej istotną zmianą i obecnie obowiązującym trendem jest organizowanie przestrzeni w systemie open space. Rozwiązanie to zakłada brak jednoznacznie wydzielonych pokoi pracowniczych i korytarzy. Innym często stosowanym rozwiązaniem są wielofunkcyjne sale konferencyjne i szkoleniowe z mobilnymi ścianami. Pozwala to na dostosowanie wielkości pomieszczeń, dzięki czemu przyczynia się do optymalizacji wykorzystania powierzchni. Sprawia również, że przestrzeń staje się bardziej „elastyczna” i dostosowana do potrzeb konkretnych najemców. Oczywiście, znajduje również wielu przeciwników, którzy uznają, iż taki układ przestrzeni może rozpraszać i zmniejszać koncentrację pracowników oraz ograniczać ich poczucie prywatności.
Z myślą o komforcie i integracji użytkowników przestrzeni biurowej, powstaje coraz powszechniejsza potrzeba tworzenia miejsc wspólnych. Strefy wypoczynku z choćby niewielkim stołem do piłkarzyków, to okazja dla zacieśniania więzi pracowniczych nie tylko w dużych korporacjach. Projektanci i inwestorzy często wyposażają swoje biurowce w rozbudowane przestrzenie służące wygodzie najemców. W nowoczesnych budynkach biurowych znajdziemy nie tylko kantynę, lecz coraz częściej również przedszkola, siłownie czy też centra medyczne - komentuje Anna Wnuk.
Architektura wnętrz często powtarza, nawiązuje do form, materiałów i stylu zewnętrza budynku, tworząc z nią spójną całość, bądź innym razem może też świadomie kontestować to, co dzieje się na zewnątrz budynku, tworząc osobny świat - zauważa Anna Wnuk. Bardzo możliwe, że dla wielu wnętrz biurowych, w których dominuje kolor biały, naturalną inspiracją stały się obecnie powstające projekty, np. dwie realizacje w Warszawie – Business Garden, należący do SwedeCenter oraz Plac Unii, realizowany przez Liebrecht & wooD i BBI Development. Choć równie dobrze można by powiedzieć, że trend na białe wnętrza w Polsce przyszedł już dawno temu ze Skandynawii.
Jakie są zalety tego koloru? Jest on uniwersalny i bez względu na bieżącą modę, zawsze aktualny. Jako baza może też stanowić znakomite tło dla innych barw. Zestawienie barw szarego, białego i akcentów w intensywnych barwach, na przykład koloru pomarańczowego to ostatnio zestawienie najczęstsze. Niewątpliwie również białe wnętrza optycznie powiększają przestrzeń często dość niskich przestrzeni biurowych.
Pracownia Interbiuro podjęła się aranżacji i realizacji biura dla firmy GrECo, której siedziba znajduje się w biurowcu Crown Point w Warszawie. Architektem odpowiedzialnym za projekt była Anna Wnuk, która opowiada - W biurze firmy GrECo, w recepcji i w sali konferencyjnej, zastosowano na posadzkach zestawione w kratę połączenie trzech odcieni szarości. Dodatkowo ułożono tzw. „ścieżki kawowe”z ciemniejszej wykładziny w najbardziej uczęszczanych miejscach. W recepcji wzór kraty z podłogi przechodzi również w malowanie ściany, z wpasowanymi w siatkę kwadratów, podświetlanymi ledowo, logotypami firm. Ten zabieg miał za zadanie nieco urozmaicić stonowane kolory w biurze. Całość wnętrza recepcji w projekcie stworzonym dla GrECo została dopełniona poprzez meble - specjalnie zaprojektowaną, błyszcząco białą, ladę recepcyjną oraz czarną sofę Barcelona.
Oprócz odpowiedniej aranżacji przestrzeni i kolorystyki niezwykle istotne jest właśnie wyposażenie. Obecnie w biurach stosuje się najczęściej proste, eleganckie meble, wpasowujące się w tonację zastosowaną w pomieszczeniach. Również kolorystyka mebli w biurze GrECo, czy to w kuchni – z biało pomarańczowymi krzesełkami, czy to w części open-space, dobrze wpasowuje się w przestrzeń biura. Pracownicy mają do dyspozycji naprawdę przestronne i funkcjonalne biuro, zapewniające komfort pracy.