Ostatnio sporo mówi się o tym, że biuro wpływa na efektywność pracownika. Coraz częściej podkreślana jest także rola środowiska pracy w procesie rekrutacyjnym. Czy rzeczywiście osoby zarządzające biznesem w Polsce dostrzegają znaczenie aranżacji przestrzeni biurowej?
Jakość środowiska pracy realnie wpływa na efektywność i satysfakcję pracowników, a także na atrakcyjność pracodawcy wśród potencjalnych kandydatów o pracę. W efekcie, firmy zaczynają odchodzić od standardowego modelu biura na rzecz zindywidualizowanej przestrzeni, odzwierciedlającej wartości firmy i jej specyfikę. Szczególnie jest to widoczne zarówno w branżach, w których występują trudności w pozyskaniu wyspecjalizowanych pracowników, jak i tam, gdzie sposób wykonywania pracy wymaga specyficznych funkcjonalnych rozwiązań.
Zmiany zachodzące w przestrzeni biurowej związane są z ewolucją pracy, tj. ze zmieniającym się zakresem obowiązków, stylem zarządzania, rozwojem technologii, potrzebami pracowników itd. Jak biura zmieniały się w ciągu ostatnich 20 lat?
W ciągu ostatnich 20 lat biura ewoluowały z przestrzeni o układzie korytarzowo-gabinetowym, hierarchicznym (uznawanym za niesprzyjający wymianie informacji) w otwarte przestrzenie z dodatkowymi funkcjami wspierającymi pracę indywidualną. W oddzielnych pomieszczeniach można pracować w ciszy lub w niewielkich grupach. Standardem w biurach stają się także przestrzenie przeznaczone do relaksu i odpoczynku. Co istotne wraz ze zmianami w przestrzeni wdrażane są zmiany w sposobach pracy. Obecnie pracujemy inaczej, niż nawet 5 lat temu. Nasza praca jest na tyle różnorodna, że zmienia się nie tylko z dnia na dzień, ale i z godziny na godzinę. W biurach zaprojektowanych wg metodologii Activity Based Working uwzględnia się tę specyfikę, a pracownicy mają możliwość dopasowania odpowiedniej przestrzeni pracy do wykonywanych w danym dniu czynności.
Jednym z czynników, które wpływają na ewolucję sposobu pracy, a tym samym także na jej środowisko, jest rozwój technologii. Mając dostęp do Internetu wiele prac możemy wykonać z dowolnego miejsca na ziemi. Czy przez nowe technologie nie zacieramy za bardzo granicy między życiem prywatnym a zawodowym?
Tak, korzystanie z nowych technologii ma wpływ na zatarcie się granic między życiem prywatnym a zawodowym. Niemniej jednak ta zmiana ma też sporo zalet. Nowoczesne technologie pozwalają nam na większą swobodę w wyborze sposobu i miejsca wykonywania pracy. Dzięki możliwości pracy zdalnej, redukujemy czas dojazdu z pracy do domu i dzięki temu zyskujemy często dodatkowy czas dla siebie. Praca z domu umożliwia niektórym osobom pracę w lepszym skupieniu niż w biurze pełnym współpracowników. Nowe pokolenia, wchodzące na rynek pracy, cenią sobie większą swobodę i chcą być oceniane za efekty w pracy, a nie za czas spędzony za biurkiem.
- 1
- 2