PROGRAM:
8:30-9:00 Rejestracja i kawa powitalna
9:00-9:10 Powitanie
9:10-9:30 140 lat działalności SARP w Polsce
Rozmowy w gronie Laureatów Nagrody Honorowej SARP o tym, jak zmieniała się architektura na przestrzeni kilkudziesięciu lat (momenty przełomowe i rewolucyjne).
9:30-9:50 Prezentacja w wykonaniu Gościa Specjalnego
9:50-10:30 Miasto przyszłości – panel dyskusyjny
Kopenhaga była pierwszym europejskim miastem, które pomimo początkowych oporów, zdecydowało się na eliminację ruchu kołowego. Potem w jej ślady poszły inne miasta takie, jak np. Wiedeń czy Barcelona. Przestrzenie oddaje się pieszym, a nie samochodom. Wraca ruch na ulicach handlowych, zyskuje na tym transport publiczny i rowerowy. Inwestycje w ruch pieszy są tańsze dla budżetów miast niż w kosztowną infrastrukturę samochodową. Czy tak będą wyglądały również centra polskich miast w przyszłości?
10:30-10:50 Budynki o niskiej emisji zanieczyszczeń – czyli jak zaprojektować
i zrealizować efektywnie zielony budynek? – prezentacja
10:50-11:10 Przerwa kawowa i networking
11:10-11:50 Budynki dostępne i przyjazne – panel dyskusyjny
Bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych były i będą. Dawniej problem ten lekceważono, natomiast dzisiaj kwestią nie jest: „czy” tylko „jak”? Obowiązują normy, które musi spełnić każdy budynek, ale niektórzy idą jeszcze dalej. Innowacyjne podejście ma Skanska, która wraz z fundacją Integracja stworzyła nowy standard powierzchni budynków i poddała audytowi dostępności większość swoich budynków. Biurowiec Atrium 2 otrzymał tytuł Warszawska Inwestycja bez Barier, a kolejne obiekty są w trakcie procesu certyfikacji.
11:50-12:30 Biurko, krzesło i laptop – panel dyskusyjny
Na rynku projektowania biur pojawiły się nowe możliwości, a daje je coworking. Biura coworkingowe, które coraz częściej znajdują się w ofercie deweloperów, znacznie różnią się od biur korporacyjnych i charakteryzują się innymi rozwiązaniami.
12:30-13:10 Centrum handlowe w centrum uwagi – panel dyskusyjny
Każde centrum handlowe musi przyciągać jak największą liczbę klientów. Ten cel zostanie osiągnięty, jeśli zostanie dobrze zaplanowana rola takiego obiektu i będzie on dobrze zaprojektowany. Klienta może przyciągać nie tylko nieograniczona oferta towarów, ale również dobra kawa z ciastkiem lub rozrywka np. w postaci kina czy kręgielni. Centra handlowe pełnią w tym wypadku funkcję miastotwórczą, aktywizują społeczeństwo i służą konsumentom. Na co się zdecydować i jak zaprojektować centrum handlowe, aby z lekkością wpisało się w otoczenie i jednocześnie było w centrum uwagi?
13:10-14:10 Lunch
14:10-14:50 Luksusowy apartament w kamienicy z duszą czy apartament w nowym budownictwie? – panel dyskusyjny
Czy warto inwestować w apartamenty w budynkach historycznych, jak projektować apartamenty w takich obiektach, aby spełnić oczekiwania wymagających klientów, czego oczekują klienci takich wnętrz, jakie są przeszkody i jaka jest przewaga w stosunku do nowego budownictwa?
14:50-15:30 Boom na muzea – panel dyskusyjny
Inwestycje w muzea porównywalne są do kosztów postawienia nowoczesnego biurowca, ale efekty odzwierciedlają takie wysokie nakłady. Odwiedzający dostają coś więcej niż tylko statyczne eksponaty i przewodnika. Interaktywne instalacje i wystawy są już standardem, a nowoczesne technologie wypierają tradycyjne formy prezentacji historii. Muzeum – gratka dla architektów.
15:30-16:00 Nagrody Eurobuild Awards w Architekturze
16:00-18:00 Koktajl i networking
- 1
- 2