Colliers International, zwracając uwagę na spowolnienie na rynku inwestycyjnym, upatruje szansę na dodatkowe zyski na rynku nieruchomości komercyjnych właśnie w transakcjach sprzedaży opartych na leasingu zwrotnym. Wzrost liczby transakcji SLB (Sale & Leaseback) przypadł na szczyt kryzysu gospodarczego w latach 2007-2009, kiedy to osiągnął poziom 13 proc.
- Chociaż umowy SLB stanowiły do tej pory jedynie 4,5 proc. wszystkich transakcji w Europie Wschodniej, to obecna sytuacja na rynku charakteryzująca się ograniczeniem kredytowania, przytłumionym wzrostem gospodarczym oraz niską dostępnością finansowania dłużnego tworzą dogodną bazę pod transakcje typu SLB. Jeśli warunki rynkowe nie ulegną zmianie, a jest na to duża szansa, to tego typu transakcje mogą stanowić rosnące źródło pozyskiwania kapitału oraz transakcji inwestycyjnych w krótkim i średnim okresie - Damian Harrington Dyrektor Regionalny Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. - Transakcje SLB nie powinny być utożsamiane jedynie z głównymi sektorami nieruchomości komercyjnych. Przeprowadzona przez nas analiza transakcji SLB pokazuje bowiem, że mogą one być z powodzeniem stosowane w różnych sekcjach rynku. Jest to stosunkowo płynny rodzaj transakcji skupiający kluczowych graczy na rynku.
Specjaliści zwracają uwagę, że transakcje SLB mogą stać się znaczącym źródłem operacji inwestycyjnych w dłuższej perspektywie. Mogą one także pomóc w pozyskiwaniu kapitału przy jednoczesnym zapewnieniu inwestorowi dostępu do bezpiecznych i długoterminowych przepływów pieniężnych.