Polski rynek biurowy ma się znakomicie, tak przynajmniej twierdzą w swoim raporcie przedstawiciele firmy CBRE. Specjaliści zwracają uwagę, że w głównych polskich miastach mamy już 6 milionów mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych a stolica Polski jest w czołówce Europy pod względem ilości powierzchni biurowej planowanej do oddania w 2012 r. Według prognoz w przyszłym roku podaż powierzchni przewyższy popyt w głównych ośrodkach regionalnych.
- Polska skutecznie broni się przed spowolnieniem, które obserwujemy na wielu rynkach światowych. Jednocześnie jednak działa ono na naszą korzyść. Wiele firm stara się ograniczać koszty i przenosi swoją działalność do Polski lub rozszerza ją u nas. Szybko rośnie liczba najemców z branży nowoczesnych usług biznesowych (BPO), a także z sektora badań i rozwoju (R&D). Chętnie lokują się oni w dużych polskich miastach, gdzie koszty są niższe i łatwo o wysoko wykwalifikowanych pracowników – mówi Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemców, CBRE.
W Polsce ceny za najlepsze powierzchnie biurowe wahają się między 11 – 16 euro/mkw./miesiąc dla najlepszych lokalizacji w dużych miastach Polski oraz poza centrum Warszawy, osiągając 26 – 27 euro/mkw./miesiąc w biznesowym centrum stolicy.
- W większości lokalizacji mamy do czynienia z dojrzałym rynkiem i ustabilizowanymi czynszami wyjściowymi. Biorąc pod uwagę rosnącą ilość powierzchni w budowie, w nadchodzącym roku można spodziewać się trendu spadkowego w czynszach, szczególnie w budynkach klasy B położonych poza centrami miast. Będziemy również świadkami coraz większej ilości zachęt ze strony właścicieli i deweloperów zabiegających o najemców - prognozuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych, CBRE.:
Zgodnie z oczekiwaniami, w dobrej kondycji jest przede wszystkim warszawski rynek biurowy. Stolica Polski w tym roku zyska 280.000 mkw. nowej powierzchni biurowej, co plasuje ją w czołówce miast europejskich pod względem budowy biurowców, za Moskwą, Paryżem i Wiedniem, przed Londynem, a także Pragą i Budapesztem.
Rozwój notuje także stolica województwa małopolskiego, która przyciąga inwestorów z branż BPO i IT. Kraków stał się jedną z najbardziej docenianych lokalizacji dzięki takim atutom jak wykształcona kadra, niższe koszty utrzymania w porównaniu do Warszawy oraz przyjazny klimat dla biznesu. Z kolei Wrocław stał się miastem pierwszego wyboru dla wielu polskich i zagranicznych inwestorów, co jest źródłem dużego popytu na powierzchnie biurowe. Nowoczesne powierzchnie to w tym mieście łącznie 425.000 mkw.
Szczególnym zainteresowaniem lokalnych deweloperów cieszy się natomiast Trójmiasto, gdzie dominują: Allcon Investment, Grupa Inwestycyjna Hossa, Torus i TPS. Także Katowice postawiły na rozwój. Władze miasta ogłosiły niedawno długofalową strategię rozwoju i planują szereg inwestycji publicznych, mających na celu lepsze pozycjonowanie miasta.
Eksperci zwracają uwagę, na przeważającą w Łodzi podaż. W mieście tym jest około 261.000 mkw. istniejącej powierzchni biurowej oraz aż 71.500 mkw. aktualnie w budowie. Bliskość do niemieckiej granicy to z kolei atuty Szczecina, gdzie łączna powierzchnia biurowa wysokiej jakości liczy obecnie 109.000 mkw., a kolejne 80.000 mkw. jest w budowie. Swoją pozycję na mapie Polski wschodniej coraz wyraźniej rysuje Lublin, gdzie jest wykształcona kadra, ale także i wysokie bezrobocie oraz modernizowana infrastruktura, co składa się na potencjał rozwojowy tego regionu.