W hotelu Polonia Palace miało miejsce spotkanie z okazji Światowego Dnia Ziemi, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council) PLGBC oraz KARMAR S.A. i Royal HaskoningDHV. Wydarzenie połączone było ze wstępem do systemu DGNB i wiązało się z wieloma wykładami dotyczącymi tej tematyki. Partnerem spotkania był Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen (DGNB). Współorganizatorami natomiast zostały takie firmy i instytucje jak Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Mostostal Warszawa SA, Instytut Techniki Budowlanej ITB, Sika Poland Sp. z o.o. oraz Activtek Sp. z o.o.
Jednym z kluczowych momentów spotkania było wystąpienie Stephana Andersa, który omówił kwestię Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego – DGNB, którego jest przedstawicielem. W Polsce ten system oceny budynków dopiero się rozwija, a na świecie w jego ramach certyfikowanych jest ponad 700 projektów. Opiera się na analizie ogólnego cyklu życia produktów i ich kosztów, przy ujęciu budynku jako całości. Kryteriami oceny zrównoważonego obiektu są aspekty środowiskowe, ekonomiczne i socjologiczne. W 2011 roku DGNB rozpoczęło projekt DGNB Urban Districts, czyli systemu dla dzielnic miejskich. Stephan Anders przeprowadził również drugą prelekcję, która prezentowała fazy adaptacji systemu DGNB w przypadku konkretnego kraju.
Kwestię zrównoważonej urbanistyki omówił także dr Michał Stangel, przedstawiciel PLGBC i właściciel Biura Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA. Przedstawił on między innymi polskie i zagraniczne projekty nagradzane w konkursach „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” i „Zielone Tarasy w Oświęcimiu”.
Kolejnym prelegentem był Rafał Schurma, Prezydent PLGBC i właściciel visio | architects and consultants. Zapoznał on zgromadzonych z wszystkimi trzema obecnymi w Polsce systemami certyfikacji wielokryterialnej: LEED, BREEAM oraz DGNB. Zwrócił on uwagę, iż Polska, prócz krajów ze swoim własnym systemem, wśród państw europejskich ma największą liczbę zarejestrowanych projektów i budynków – 274. Przedstawił także Karty Zielonych Produktów.
Firmy współorganizujące wydarzenie omówiły swoje rozwiązania i produkty. Marta Podedworna-Łuczak z Royal HaskoningDHV zaprezentowała proces modernizacji siedziby firmy w Amersfoort w Holandii, natomiast Jakub Komala z KARMAR S.A. omówił budowę Miasteczka TP w Warszawie.
Swoim doświadczeniem i wiedzą podzielił się także Marcin Chłopek z ActivTek Sp. z o.o. Firma zajmuje się urządzeniami wykorzystującymi do uzdatniania powietrza aktywną technologię RCI – promieniową jonizację katalityczną, które omówione zostały podczas prezentacji.
O istotności dachów i posadzek zastosowanych w budynku opowiedział Piotr Lemieszek, przedstawiciel Sika Poland Sp. z o.o. Odpowiednie rozwiązania z tego sektora są niezbędne przy realizacji projektu zrównoważonego.
Ostatnim etapem spotkania był warsztat dotyczący projektu OPEN HOUSE, europejskiej metody obliczeniowej, służącej projektowaniu i budowie zrównoważonych budynków. Podstawowe jej założenia omówił Juliusz Żach z Mostostalu Warszawa S.A, natomiast kryteria oceny w niej wykorzystywane przedstawił dr inż. Michał Piasecki z Instytutu Techniki Budowlanej.
Działania miasta w ramach zielonych zamówień publicznych w budownictwie przybliżył Michał Wróblewski z Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Omówiona podczas spotkania metoda OPEN HOUSE będzie stosowana do oceny projektu budynku przy ul. Siedmiogrodzkiej z przewidzianym pilotażowym wykorzystaniem ZZP do jego realizacji.
Wydarzenie było już piątą edycją Dnia Ziemi organizowaną przez PLGBC. Uczestniczyło w nim wielu specjalistów z dziedziny zrównoważonego budownictwa, między innymi architekci, urbaniści oraz przedstawiciele firm z branży.