To niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego roku, bo tylko o 0,3 proc. Największe poruszenie w ostatnich latach odnotowano po globalnym kryzysie, w roku 2010 roku. Wtedy wartość transakcji komercyjnych na terenie Polski przekroczyła 1 mld euro. Rok później łączna kwota opiewała na kwotę ponad 2,8 mld euro. Wyniki te stawiają Polskę na pozycji lidera rynków Europy Środkowo-Wschodniej.
Obecnie nastroje inwestorów są bardzo dobre – komentuje Charles Taylor, partner zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce. – Wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od pięciu lat stale rośnie i w 2014 r. wyniósł 3,13 mld euro. Tempo wzrostu, co prawda, spadło w porównaniu z poprzednimi latami, lecz jest to raczej wynik ograniczonej podaży niż mniejszego zainteresowania inwestorów.
Analitycy Cushman & Wakefield przewidują, że z zainteresowania inwestorów w bieżącym roku skorzystają miasta regionalne.
Rynek przestrzeni biurowych w zeszłym roku stanowił ponad połowę całkowitego wolumenu transakcji w kraju. W porównaniu z 2013 rokiem był to 40-procentowy wzrost. Najwięcej transakcji odnotowano w Warszawie, gdzie według badań Colliers International przybyło 280 000 mkw. powierzchni. Według przewidywań C&W tegoroczna nowa podaż powierzchni biurowych w stolicy wyniesie ok. 300 000 mkw.
Poza rynkiem przestrzeni biurowych dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się rynek magazynowy. Ubiegły rok oznaczał wzrost o ponad 1 mln mkw. powierzchni przeznaczonej dla tego sektora.
2015 rok powinien być dla rynku nieruchomości komercyjnych równie dobry jak 2014 rok, głównie dzięki utrzymaniu wysokiego tempa rozwoju gospodarczego – prognozuje Taylor. – Wartość inwestycji w Polsce we wszystkich sektorach powinna wynieść ponad 3 mld euro.