Giant

Biurowy Mokotów przyjazny mieszkańcom i pracownikom

Rysunek poglądowy dla przestrzeni w kwartale ulic Domaniewska-Suwak-Konstruktorska-Postępu, opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy
Rysunek poglądowy dla przestrzeni w kwartale ulic Domaniewska-Suwak-Konstruktorska-Postępu, opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy
Czy Służewiec wreszcie będzie mógł pochwalić się przestrzenią publiczną przyjazną pracownikom i mieszkańcom? Z analizy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy wynika, że w tej części Mokotowa można atrakcyjnie zagospodarować aż 9800 mkw.

Debata „Zieleń, relaks, rozwój” była moderowanej przez Karinę Koziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia #Lepszy Służewiec. Wśród panelistów byli: Piotr Sawicki, wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Artur Filipiuk, Dyrektor Operacyjny Adgar Polska.
W takcie debaty Piotr Sawicki, wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy powiedział, że wkrótce powinno zostać sporządzone nowe Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla Warszawy i Plan Systemu Transportowego. Funkcje Służewca zdecydowanie ewoluowały nawet przez ostatnie 6 lat od chwili przyjęcia planu miejscowego, nie mówiąc o Studium sprzed 12 lat. Na ten szczególny fragment miasta trzeba spojrzeć całościowo. Być może Służewiec powinien mieć dedykowanego zarządcę, opiekuna w mieście np. w postaci zespołu koordynującego, jednostki czy agendy – zwrócił uwagę Piotr Sawicki.

W październiku TNS Kantar przeprowadził badanie wśród pracowników Służewca, które wykazało, że 40 proc. respondentów chciałoby mieć więcej miejsc z propozycjami kulturalnymi i rozrywką, a 46 proc. brakuje terenów zielonych. Wyniki badania przypomniał Artur Filipiuk, Dyrektor Operacyjny Adgar Polska, firmy która wkrótce zbuduje amfiteatr przy ul. Konstruktorskiej. Służewiec szybko rozwija się w kierunku miejsca wielofunkcyjnego. Tylko w 2016 r. oddano do użytku ponad 1000 nowych mieszkań, zaplanowanych jest ponad 100 pokojów w nowo powstających hotelach. Ta część Warszawy może brać przykład z żyjącej w dzień i w nocy izraelskiej dzielnicy biurowej Ramat Hahayal, zmienić się w dzielnicę modną. Aby tak się stało, należy wprowadzić więcej zieleni, organizować wydarzenia specjalne, usunąć płoty okalające prywatne działki, stworzyć ciągłość dróg pieszo-rowerowych, poprawić infrastrukturę pieszą, zlikwidować nielegalne parkowanie, warto też rozważyć budowę parkingów Parkuj i Jedź wzdłuż torów albo przy trasie N-S – dodał Artur Filipiuk. 

Podczas debaty nie zabrakło głosów mieszkańców. Zwracali oni uwagę na potrzebę realizacji konsekwentnego układu ścieżek rowerowych, uporządkowania parkowania i punktowali słabość transportu publicznego. Ważną częścią debaty była prezentacja prac studentów Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zaproponowali oni 7 wizji rozwoju Służewca (Recykling Przestrzeni, Pigment Mordoru, Parki Neonowe, Galendor, Shire na Domaniewskiej, Służewiec Linearny i Park Rowerowy na Domaniewskiej). 

 

  • 1
  • 2

4.0
Napisz pierwszy komentarz