Najemcy, którzy chcą wynająć biuro w Warszawie mają z czego wybierać. W ubiegłym roku w stolicy do użytku oddano 275 400 mkw. biur, z czego 77 proc. zlokalizowanych jest poza szerokim centrum Warszawy. Wśród największych projektów ukończonych w zeszłym roku można wymienić chociażby Business Garden 3-7, który dostarczył na tutejszy rynek 54 800 mkw. (Vastint), West Station II o powierzchni 35 000 mkw. (HB Reavis) oraz D48 oferujący 23 400 mkw. (Penta Investments).
Warto zwrócić uwagę także na projekty, które są obecnie w realizacji. W budowie w Warszawie znajduje się obecnie 750 000 mkw. powierzchni biurowej. Większość z tych obiektów zostanie ukończona po 2018 roku, co jest rezultatem realizacji szeregu obiektów o dużej skali, które wymagają dłuższego czasu budowy. Co ciekawe, 78 proc. budowanych biur znajduje się w centrum stolicy, a to w perspektywie kilku lat może mieć swoje konsekwencje w ewentualnym niedoborze nowych obiektów poza centrum. W tym roku spodziewamy się dalszego spadku wolumenu nowej podaży, co powinno być jednak zrekompensowane w latach 2019-2020 – komentuje Tomasz Czuba.
Warszawskie biurowce z powodzeniem znajdują najemców, o czym może świadczyć współczynnik pustostanów. Wynosi on obecnie 11,7 proc., a zatem osiągnął poziom najniższy od 2013 r. W szerokim centrum kształtuje się on na poziomie 9,1 proc., zaś poza nim wynosi 13,2 proc. Spadek poziomu pustostanów jest rezultatem połączenia wysokiego popytu z niższą niż w ubiegłym roku nową podażą. Prognozy na ten rok pozostają równie optymistyczne – podsumowuje Mateusz Polkowski.
W ubiegłym roku najwyższe czynsze transakcyjne pozostawały relatywnie stabilne. Drobna korekta nastąpiła w II kw. w Centralnym Obszarze Biznesu, gdzie czynsze kształtują się na poziomie 20,5 - 23 euro/mkw./miesiąc. W najwyższej jakości obiektach zlokalizowanych w najlepszych poza centralnych obszarach stawki wynoszą 11 - 16 euro/mkw./miesiąc.
- 1
- 2