Gdzie budować magazyny?
W 2017 r. deweloperzy magazynowo-przemysłowi byli najbardziej zainteresowani gruntami w Polsce Centralnej oraz południowymi i zachodnimi regionami przygranicznymi (w szczególności Śląskiem i Szczecinem). Zauważalnie zwiększyła się także aktywność zakupowa na rynku gruntów w regionie Trójmiasta, co jest konsekwencją ukończenia budowy terminala DCT w Gdańsku. Według ekspertów Colliers International, inwestorzy będą kontynuować działalność zakupową w 2018 roku. Obszary zainteresowania inwestorów pod względem geograficznym nie powinny się znacząco zmienić. Wyjątkiem może być większa popularność Trójmiasta.
Inwestorzy handlowo-usługowi budują w mniejszych miastach
Na rynku gruntów handlowo-usługowych nie odnotowano znaczących zakupów o profilu pozwalającym na budowę centrów handlowych tzw. „trzeciego pokolenia” (z bogatą ofertą usługowo-rozrywkową) w dużych miastach. Wzrok inwestorów zwrócił się w stronę miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców, w których realizowane są projekty w modelu parków handlowych. Ceny gruntów pozostały stabilne. Eksperci Colliers International zauważają, że wzrosło znaczenie komponentów handlowo-usługowych stanowiących część uzupełniającą wielkoobszarowe inwestycje o charakterze mieszkaniowym lub biurowym.
Ziemia pod hotele i akademiki
Wzrost atrakcyjności Polski w oczach międzynarodowych turystów przyczyniły się do wzrostu zapotrzebowania na pokoje hotelowe oraz powierzchnie konferencyjne. Jak zaznaczają eksperci Colliers International, klasyfikacja usług hotelarskich w opracowaniach planistycznych dała deweloperom możliwość większej elastyczności wykorzystania nieruchomości, np. w systemie condo, jako franczyzy istniejącego operatora lub jako apartamenty na wynajem lub inne obiekty zamieszkania zbiorowego (akademiki, sanatoria, domy seniorów).
W 2018 roku można spodziewać się lekkiego wyhamowania aktywności zakupowej i zmniejszenia liczby realizowanych transakcji. W Nie najbliższych kwartałach na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce nie zapanuje jednak dekoniunktura. Ceny powinny nadal rosnąć, a w przypadku dobrze przygotowanych gruntów bez wad prawnych i technicznych wzrost ten może być drastyczny w związku z malejącą podażą takich produktów.
- 1
- 2