Wstępne odczyty wskaźnika PMI w strefie euro nie napawają optymizmem. Łączny indeks PMI dla sektora przemysłowego i usług spadł poniżej 50 pkt, obniżając sie z 50,4 pkt. w styczniu do 49,7 w lutym. Nawet niewielka poprawa w sektorze przemysłu niebyła w stanie wywindować PMI w górę. Głównym powodem tak niskiego wyniku jest spadek w sektorze usług.
Dla Polski szczególne znaczenie ma odczyt ineksu PMI w Niemczech, a ten nie był zadowalający. Łączny odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług i przemysłu w lutym w Niemczech sugeruje, że problemy gospodarcze nie zostaną rozwiązane w najbliższej przyszłości. Odczyt wskaźnika PMI dla usług spadł z 53,7 w styczniu do 52.6 pkt. w lutym, dla przemysłu – z 51,0 do 50 pkt.
Również chińska gospodara boryka się z dużymi problemami i czwarty miesiąc z rzędu tkwi w fazie stagnacji (indeks PMI znajduje się poniżej 50 puktów). Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Chinach osiągnął wartość 49,7 pkt.
Szybki wzrost w strefie euro jest mało realny i trudno liczyć na to, że problemy gospodarcze strefy euro zostaną rozwiązane w najbliższym czasie.
Mniejszy wskaźnik PMI pośrednio oznacza mniejsze zapotrzebowanie na usługi i słabszy rozwój przemysłu.