Podaż
Silny popyt wpływa na stronę podażową. Od stycznia do września do użytku oddano prawie 548 000 mkw., z czego około 343 000 mkw. w miastach regionalnych. Co więcej, końcówka roku w największych ośrodkach poza stolicą będzie pracowita dla deweloperów biurowych - na rynek może trafić wtedy 185 000 mkw. biur. Nawet jeśli część z tych projektów zostanie przesunięta na przyszły rok, wolumen na koniec 2017 będzie znaczący – informuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
W całym kraju zauważalna jest wysoka aktywność budowlana. W Polsce powstaje obecnie ok. 1,8 mln mkw. biur, z czego ponad milion przypada na główne miasta poza Warszawą. Ta wartość naturalnie robi wrażenie, aczkolwiek biorąc pod uwagę stopień zabezpieczenia realizowanych obiektów umowami przednajmu, obraz rynku pozostaje pozytywny. Wraz z oddaniem do użytku nowych obiektów mogą nastąpić wzrosty pustostanów, ale zdecydowana większość nowej podaży i tak zostanie wchłonięta niedługo po ukończeniu inwestycji – wyjaśnia Karol Patynowski.
Powierzchnie niewynajęte i czynsze
Najniższym poziomem pustostanów może pochwalić się Łódź. Wynosi on tu 6,7 proc. Co więcej, wskaźnik ten do końca roku powinien się jeszcze obniżyć. Z kolei najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej zanotował Lublin (20,2 proc.). Jest on spowodowany oddaniem do użytku dużego projektu biurowego. W stolicy wskaźnik pustostanów wynosi obecnie 12,9 proc.
Zgodnie z oczekiwaniami, nowa podaż na rynku miała swoje konsekwencje w nieznacznym wzroście pustostanów w Krakowie oraz Trójmieście. Aczkolwiek dynamika rynku, rozwój firm obecnych i liczne nowe wejścia rozwiążą tę sytuację – podsumowuje Łukasz Dziedzic.
Ile trzeba zapłacić za biuro w Polsce? W Warszawie najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.
Stawki za powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych pozostają również stabilne. Sytuacja ta jest rezultatem równowagi pomiędzy podażą a popytem. Najwyższe czynsze transakcyjne obecnie notują: Wrocław (13,9-14.5 euro za mkw. za miesiąc) oraz Kraków (13,5-14,5 euro za mkw. miesięcznie). Najniższe czynsze charakteryzują Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc) i Szczecin (11,5-13 euro/mkw/miesiąc).
- 1
- 2