Giant

Kolejny znakomity wynik na polskim rynku biurowym

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Firmy podpisały umowy najmu na ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a do użytku oddano blisko 548 000 mkw. biur. Takim wynikiem za okres od początku roku do końca września br. może pochwalić się polski rynek biurowy.

 

Podaż

Silny popyt wpływa na stronę podażową. Od stycznia do września do użytku oddano prawie 548 000 mkw., z czego około 343 000 mkw. w miastach regionalnych. Co więcej, końcówka roku w największych ośrodkach poza stolicą będzie pracowita dla deweloperów biurowych - na rynek może trafić wtedy 185 000 mkw. biur. Nawet jeśli część z tych projektów zostanie przesunięta na przyszły rok, wolumen na koniec 2017 będzie znaczący – informuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

W całym kraju zauważalna jest wysoka aktywność budowlana. W Polsce powstaje obecnie ok. 1,8 mln mkw. biur, z czego ponad milion przypada na główne miasta poza Warszawą. Ta wartość naturalnie robi wrażenie, aczkolwiek biorąc pod uwagę stopień zabezpieczenia realizowanych obiektów umowami przednajmu, obraz rynku pozostaje pozytywny. Wraz z oddaniem do użytku nowych obiektów mogą nastąpić wzrosty pustostanów, ale zdecydowana większość nowej podaży i tak zostanie wchłonięta niedługo po ukończeniu inwestycji – wyjaśnia Karol Patynowski.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Najniższym poziomem pustostanów może pochwalić się Łódź. Wynosi on tu 6,7 proc. Co więcej, wskaźnik ten do końca roku powinien się jeszcze obniżyć. Z kolei najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej zanotował Lublin (20,2 proc.). Jest on spowodowany oddaniem do użytku dużego projektu biurowego. W stolicy wskaźnik pustostanów wynosi obecnie 12,9 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami, nowa podaż na rynku miała swoje konsekwencje w nieznacznym wzroście pustostanów w Krakowie oraz Trójmieście. Aczkolwiek dynamika rynku, rozwój firm obecnych i liczne nowe wejścia rozwiążą tę sytuację – podsumowuje Łukasz Dziedzic. 

Ile trzeba zapłacić za biuro w Polsce? W Warszawie najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw. 

Stawki za powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych pozostają również stabilne. Sytuacja ta jest rezultatem równowagi pomiędzy podażą a popytem. Najwyższe czynsze transakcyjne obecnie notują: Wrocław (13,9-14.5 euro za mkw. za miesiąc) oraz Kraków (13,5-14,5 euro za mkw. miesięcznie). Najniższe czynsze charakteryzują Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc) i Szczecin (11,5-13 euro/mkw/miesiąc). 

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz