Subtelnie dobrany obraz, grafika czy rzeźba stanowią doskonałe dopełnienie stylowych wnętrz biurowych. Architekci poszukują dzieł uniwersalnych łączących piękno i oryginalność, które budują ekskluzywny charakter przestrzeni. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka współczesna, rosną ceny prac z lat 60-, 70-tych.
W tym zakresie wyróżniają się dzieła krakowskiego malarza Walentego Gabrysiaka, które po raz pierwszy od 30 lat zostaną wystawione w Warszawie, w Galerii Stalowa, w dniach 17 maja – 13 czerwca. W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają m.in. Rafał Olbiński i Rosław Szaybo.
To spotkanie z artystyczną wizją świata Walentego Gabrysiaka reprezentowanych przez grafiki i obrazy z różnych okresów z życia artysty, najbardziej charakterystycznych dla jego twórczości, a jednocześnie sygnalizujących zmiany, jakie zaszły w niej na przestrzeni lat – mówi kurator wystawy Katarzyna Żebrowska.
Twórczość Walentego Gabrysiaka jest pełna koloru i ekspresji, dlatego wspaniale wpisuje się w nurt malarstwa cieszącego się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony projektantów wnętrz, zarówno biurowych, jak i prywatnych. Dzieła artysty wracają na warszawski rynek sztuki po 30-letniej nieobecności, dlatego stanowią one gratkę dla kolekcjonerów i projektantów.
Walenty Gabrysiak tworzył w latach 1955-2010. Dzieła artysty wartością porównywane są z największymi twórcami epoki, a ich dostępność do dzisiaj była niewielka. Walenty Gabrysiak malował abstrakcyjne, pełne koloru obrazy, których nie lubił sprzedawać. Tworzył też reliefy, z braku specjalnej prasy wyciskane nogami.
Jestem pod wrażeniem dzieł Gabrysiaka. Ich forma i kolorystyka są bardzo rzadkie. Zarówno obrazy, jak i grafiki są wyjątkowo dekoracyjne, przyjemne w odbiorze.... Rozbudzają wyobraźnię, skłaniają do poszukiwania sensu wewnątrz siebie – mówi Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner sztuki.
Ciekawa jest także historia życia artysty. Walenty Gabrysiak był wcieleniem minimalizmu: wystarczyły mu dwie pary spodni, a na obiad – garstka ryżu. Malarkę Ewę Buczyńską poślubił wbrew woli jej rodziny, która chłopaka ze wsi nie uważała za dobrą partię. Przeżył z żoną ponad 60 lat, a kiedy ciężko zachorowała – popełnił samobójstwo, bo „świat mu zbrzydł”. Miał wtedy prawie 93 lata.
W ramach Nocy Muzeów 20 maja w Galerii Stalowa zostanie odtworzone słuchowisko „Koniec wieńczy dzieło”, opowiadające o tragicznej śmierci artysty. Zrealizowane zostało w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły, do powstania którego impulsem była tragiczna śmierć Walentego Gabrysiaka. Autorami słuchowiska są: Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż.
WALENTY GABRYSIAK. MALARSTWO I GRAFIKA
Wernisaż: 17 maja, w godz. 19.00 - 21.00
Wystawa trwa: 17 maja - 13 czerwca 2017