Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.
W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.
To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.
Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.