Upały mogą mieć ujemny wpływ na PKB 43 państw – wynika z raportu organizacji Health and Environment International Trust. Wśród nich najwięcej jest krajów azjatyckich. Według tych prognoz do 2030 r. z powodu upału o 1 proc. spadnie PKB Chin, a o ok. 6 proc. PKB Tajlandii, Malezji, Filipin czy Indii. Spadki spowodowane wysoką temperaturą mogą odbić piętno na gospodarkach państw z innych kontynentów. Negatywne prognozy dotyczą także Meksyku (spadek PKB może wynosić 4 proc.), Nigerii i Ghany (obniżenie PKB o ok. 7 proc.). Z danych ONZ wynika, że do 2030 r. zmiany te mogą kosztować światową gospodarkę ponad 2 bln USD.
W Azji Południowo-wschodniej upały doprowadziły do skrócenia czasu pracy o 15-20 proc. Do 2050 r. wraz z postępowaniem zmian klimatycznych liczba godzin pracy może zmniejszyć się w tym regionie nawet o 40 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez czasopismo Asia-Pacific Journal of Public Health.
Wzrost temperatur skutkuje także zmniejszeniem wydajności pracownika. W bogatszych krajach pracodawcom łatwiej przystosować miejsca pracy do zmian klimatu, ponieważ posiadają oni środki na takie działania.