Łódź przechodzi w ostatnim czasie duże zmiany. Istotnym elementem, który wpływa na ukierunkowanie rozwoju miasta, a także jego przemian jest określenie w Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+ kluczowych branż przyciągających inwestorów. Wśród najważniejszych dla miasta sektorów znajdują się: BPO, SSC, IT czy nowoczesnego włókiennictwa.
Staramy się koncentrować na przyciąganiu coraz to nowych inwestorów z dziedziny IT i branży usług dla biznesu. To branże, które generują duże zatrudnienie i są to miejsca pracy naprawdę dobrej jakości, zdecydowanie odchodzące od stereotypów prostych składalni. Ponadto koncentrujemy się w dużej mierze na produkcji przemysłowej, która wbrew obiegowym opiniom generuje duży wzrost – przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Łodzi.
Jak podkreśla Adam Pustelnik, w mieście swoje siedziby otworzyło już wiele światowych gigantów. Z branży BPO/SSC oraz IT są to m.in. Infosys BPO Poland, Philips, Fujitsu Technology Solutions, Sii, TomTom, Hewlett-Packard czy Nordea Operations Centre. Nie brakuje także liderów z sektora AGD – Indesit, B/S/H oraz Gillette. Ponadto Łódź przyciągnęła również takie firmy jak Rossmann, czy DB Schenker, Dachser.
W Łodzi w portfolio inwestorów możemy znaleźć wiodące światowe marki. Szczególnie w branży IT, w branży księgowej i szeroko rozumianych usług finansowych pojawiają się na horyzoncie duże reinwestycje liczące kilka tysięcy miejsc pracy, jednak nie mogę wymienić konkretnych brandów. Na horyzoncie pojawiają się też mniejsze inwestycje, jak choćby jedna z holenderskich firm, która produkuje opakowania, czy jedno z austriackich centrów informatycznych – zapowiada dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w UM Łodzi.
Najwięcej miejsc pracy powstanie w firmach działających w sektorze IT (1,7 tys. nowych stanowisk) oraz sektorach BPO/SSC (850). Kolejne 570 stanowisk będzie czekało w sektorze produkcyjnym, a 160 we włókienniczym. Poszukiwani będą przede wszystkim programiści, jak w każdej polskiej aglomeracji, ale w Łodzi szczególnie, gdyż jesteśmy dużym klastrem ICT. Programiści i eksperci od programów SAP, programiści Java, testerzy aplikacji oraz fachowcy wyspecjalizowani w procesach produkcyjnych, kierownicy produkcji. Również branże opakowaniowa, AGD, w której jesteśmy jednym z większych klastrów w Europie, oraz branża logistyczna wykazują zapotrzebowanie na kapitał ludzki – wymienia Adam Pustelnik.
Według przedstawiciela UM Łodzi, plany inwestycyjne firm są przede wszystkim rezultatem prowadzonej przez miasto polityki oraz kontaktów z inwestorami. Staramy się współpracować z potencjalnymi inwestorami na zasadzie one stop shop. Inwestor zastanawiający się, czy wybrać Łódź, czy inną lokalizację, rozmawia z jedną osobą wyznaczoną przez Urząd Miasta z Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą, która przeprowadza go przez meandry polskiej administracji, biurokracji i koordynuje cały proces lokalizacji jego centrum – tłumaczy ekspert UM Łodzi.
Zdaniem Adama Pustelnika perspektywy na kolejne lata są obiecujące. Miasto stara się o to, aby zorganizować międzynarodową wystawę Expo International 2022, która może przynieść korzyści wizerunkowe i promocyjne. Wszystko wskazuje na to, że na przestrzeni najbliższych kilku lat możemy dołączyć do peletonu naprawdę dynamicznie rozwijających się europejskich aglomeracji. Trzymam kciuki, żeby ta tendencja nie uległa zmianie, bo jesteśmy na dobrej ścieżce – ocenia Adam Pustelnik.