Polscy przedsiębiorcy próbują zrekompensować straty wynikające z sytuacji panującej na wschodzie Europy oraz trudności we współpracą z krajami Unii Europejskiej. Wszystko to powoduje, że coraz intensywniej szukają alternatywnych rynków zbytu. Widać to szczególnie po liczbie pytań, które otrzymuje nasza wywiadownia handlowa – wyjaśnia Szymon Wiliński, dyrektor ds. rozwoju usług informacji i windykacji w Coface.
Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że w trudna sytuacja w regionie w I półroczu spowodowała znaczne zmniejszenie się eksportu na rynki wschodnie. Sprzedaż towarów na Ukrainę zmalała o 26 proc., a do Rosji o prawie 11 proc. Dynamiczny wzrost odnotowano natomiast w eksporcie do państw, takich jak: Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie (aż o 64 proc.) czy Arabia Saudyjska (o ponad 45 proc.). Ponadto przedsiębiorcy coraz częściej interesują się krajami dalekowschodnimi – Chinami, Indiami i Japonią. Otrzymujemy pytania dotyczącego całego świata, w ostatnim czasie m.in. z Malediwów, Kataru, Belize, czyli rajów podatkowych – potwierdza Szymon Wiliński.
Co piąta polska firma deklaruje, że w podjęciu decyzji o podjęciu współpracy z zagranicznym partnerem, pomocną byłaby możliwość sprawdzenia jego wiarygodności i wypłacalności. 15 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Bibby Financial Services zadeklarowało gotowość do wejścia na nowy rynek, gdyby posiadało na jego temat znacznie większą widzę. W zdobyciu jej pomocne okazują się raporty handlowe, zawierające informacje, na bazie których łatwiej jest firmie nawiązać lub kontynuować współpracę z zagranicznym partnerem. Informacje, które dostarczamy, zawierają w szczególności wszystkie dane dotyczące rejestracji danego podmiotu. Są to również informacje finansowe i te oparte na naszych doświadczeniach, jako ubezpieczyciela należności, firmy faktoringowej i windykacyjnej – podkreśla ekspert Coface.
Raporty handlowe wspomagają procesy decyzyjne i zwiększają bezpieczeństwo handlowe, choć z drugiej strony – podane w nich informacje dostępne są w publikacjach sądowych i gospodarczych. Większość przedsiębiorców napotyka jednak na problem z odszukaniem potrzebnych danych. Raporty podają ponadto ocenę ryzyka nawiązania współpracy z danym podmiotem czy prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu najbliższego roku.