Uczestnicy wydarzenia odwiedzili fabrykę Volvo oraz budowę Skanska, a także uczestniczyli w praktycznych warsztatach „Łowienia ryzyka”. Spotkały się dwie firmy o różnym profilu działalności, ale stojące przed podobnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa – komentuje Tommy Bengtsson, Dyrektor Generalny Volvo CE. – Bardziej od wprowadzania zmian w strukturach potrzebna jest praca z ludźmi w tworzeniu kultury bezpieczeństwa. Liderzy na każdym poziomie struktury firmy powinni dawać dobry przykład w tym zakresie.
Uczestnicy spotkania zwiedzali halę produkcji autobusów i koparkoładowarek Volvo. Do ich zadań należało m.in. szukanie obszarów do poprawy w zakresie technicznych i organizacyjnych aspektów bezpieczeństwa - organizacji stanowisk pracy, składowania materiałów, funkcjonowania urządzeń i systemów bezpieczeństwa, ppoż. oraz punktów pierwszej pomocy.
Przed podobnym wyzwaniem stanęli przedstawiciele firm odwiedzający budowę Kampusu – obiektu certyfikowanego na poziomie LEED GOLD, który Skanska realizuje dla Volvo. W budynku zastosowano wiele rozwiązań w zakresie BHP, w tym m.in. system barier ochronnych Secumax, taśmowe tracone punkty kotwiące czy kontrolę dostępu pracowników na budowę.
Skanska, podobnie jak i Volvo, zależy na wyeliminowaniu wypadków i zagrożeń związanych z wykonywaną pracą – mówi Krzysztof Andrulewicz, Prezes Skanska S.A. - Przyjęliśmy zasadę totalnej transparentności w zakresie BHP, wymieniamy się doświadczeniami i współpracujemy z partnerami biznesowymi. Volvo to nasz sprawdzony klient, któremu tak samo jak nam zależy na stałym podnoszeniu bezpieczeństwa pracy i budowaniu świadomości wagi tej kwestii. Możemy się od siebie wiele nauczyć, gdyż świeże spojrzenie kogoś z branży innej niż budowlana pozwala dostrzec elementy, które wymagają dopracowania, zmiany lub zastąpienia stosowanych rozwiązań bardziej efektywnymi.
Na warsztatach „Łowienie ryzyka” uczestnicy spotkania mieli okazję przedyskutować swoje spostrzeżenia i wymienić się najważniejszymi rozwiązaniami związanymi z polityką obu firm w zakresie zapobiegania wypadkom i zagrożeniom w miejscu pracy. Z debaty płynie wniosek, że rozwiązania stosowane w celu zapobiegania wypadkom, mogą być wykorzystywane niezależnie od branży.
Kwestia bezpieczeństwa zajmuje istotne miejsce we wszystkich aspektach działalności firm Skanska i Volvo. Przedsiębiorstwo budowlane podejmuje inicjatywy oparte o politykę BHP. Na jej odstawie spółka wdrożyła certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy. Na każdym etapie realizacji projektu budowlanego, eksperci oceniają ryzyko i planują bezpieczne metody wykonywania prac, odbywają się kontrole stanowiskowe i inspekcyjne służby BHP, audity wewnętrzne i zewnętrzne, analizowane są wypadki oraz zdarzenia potencjalnie wypadkowe. Od 2005 r. Skanska prowadzi inicjatywę „Tydzień Bezpieczeństwa”, w ramach której równocześnie we wszystkich jednostkach Grupy na świecie organizowane są szkolenia, pokazy i spotkania, mające na celu podnoszenie świadomości w zakresie bezpiecznej pracy.
W 2010 r. Skanska została jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, którego celem jest wyeliminowanie wypadków na budowach. Obecnie Porozumienie tworzy ośmiu największych generalnych wykonawców w Polsce: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud.