Zestawienie firmy ILL pt. Investment Intensity Index, czyli Indeks Intensywności Inwestycyjnej, w odróżnieniu od globalnych rankingów, w których na szczytach niezmiennie znajdują się takie metropolie jak Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Paryż, nie bierze pod uwagę wyłącznie wartości umów kupna i sprzedaży - wolumen transakcji inwestycyjnych przyrównywany jest tu do wielkości i możliwości gospodarki każdego z miast.
W zestawieniu intensywności inwestycyjnej na pierwszym miejscu znalazł się Londyn, w dalszej kolejności Oslo, Monachium, Sztokholm, Kopenhaga oraz Warszawa, wyprzedzająca m.in. Paryż, Nowy Jork i Tokio.
Miasta na całym świecie konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach – w pozyskiwaniu inwestorów, siedzib największych korporacji czy najlepszych pracowników. Aktywny rynek nieruchomości komercyjnych staje się coraz częściej potwierdzeniem ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Bardzo wysokie – szóste – miejsce Warszawy, przed tak atrakcyjnymi miastami jak Paryż czy Nowy Jork potwierdza dużą atrakcyjność stołecznego rynku inwestycyjnego, a także zaufanie ze strony zagranicznych inwestorów. Dla wielu z nich stolica Polski stanowi istotny element portfela inwestycyjnego – komentuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Polsce.
W okresie uwzględnionym w badaniu na terenie Warszawy zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości ok. 4,7 mld euro, wśród największych z nich warto wspomnieć np. dokonaną w br. sprzedaż biurowca Rondo 1 za 300 mln euro.