Plany dewelopera wzbudzają zaniepokojenie wśród mieszkańców stolicy, obawiających się zniszczenia Kamienicy Białoszewskiego, której historia sięga początku XX wieku. W budynku znajduje się m.in. zabytkowy piec kaflowy, który poeta uwiecznił w jednym ze swoich wierszy.
Informacje o rzekomym zniszczeniu zabytku dementuje deweloper, oświadczając, że zniszczeniu nie ulegnie ani kamienica, ani znajdujący się w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego piec. Wręcz przeciwnie – zostanie on wyeksponowany w taki sposób, by mogli podziwiać go wszyscy mieszkańcy Warszawy, a nieremontowana przez ponad 100 lat kamienica zostanie odrestaurowana pod okiem Mariusza Ścisło, Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zobacz także: Biurowiec na Placu Zamkowym powstaje bez opóźnień
W oficjalnym oświadczeniu Emanuel Grykin, Członek Zarządu Icon Real Estate zwraca uwagę na zły stan budynku. Nasze działania zmierzają do tego, by dzięki nadaniu kamienicy nowej funkcji zachować ten zabytkowy obiekt. Zarówno piec Mirona Białoszewskiego, jak i historyczne zdobienia są dla nas wartością dodaną. Piec - skrzętnie ukryty w prywatnym mieszkaniu, do którego nikt poza właścicielem nie ma dostępu zostanie teraz wyeksponowany w powierzchni ogólnodostępnej budynku. Podobnie inne historyczne detale - zostaną jedynie zabezpieczone na okres prac remontowych i wyeksponowane w ostatecznym wyglądzie budynku – pisze Emanuel Grykin.
Wśród zdementowanych informacji pojawiła się także ta o rzekomym wyeksmitowaniu mieszkańców kamienicy. Deweloper przekonuje, że z każdym z mieszkańców, zostało zawarte porozumienie, w ramach którego, jak czytamy w oświadczeniu - lokatorzy otrzymali niezwykle atrakcyjne warunki finansowe lub innego rodzaju świadczenia.
Budynek usytuowany przy ul. Poznańskiej 37, pomiędzy Al. Jerozolimskimi i ul. Nowogrodzką posiada pięć kondygnacji naziemnych. Deweloper zamierza nadbudować nad nimi jeszcze jedną kondygnację oraz antresolę. W dziedzińcu budynku z przeszklonym dachem będzie znajdowała się recepcja wraz z antresolą, na parterze kamienicy przewidziano lokale usługowe, zaś na wyższych piętrach – biura.