Znajdujący się przy ul. Ligockiej 103 budynek pasywny wyposażony jest w technologie zasilane źródłami energii odnawialnej, co czyni z niego przykład „energetycznego perpetuum mobile”. Obiekt jest osiem razy bardziej wydajny pod względem zużycia energii niż tradycyjne budynki, a by ogrzać pomieszczenia wykorzystuje jedynie 15 kWh/mkw rocznie.
Budynek powstały w ramach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum otrzymał w maju 2013 roku nagrodę Green Building, która przyznawana jest przez Komisję Europejską najbardziej ekologicznym obiektom w Europie.
Na uroczystości otwarcia zgromadziło się prawie 200 osób, wśród których znaleźli się m.in. Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki; Adam Zdziebło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Leszek Piechota, Senator RP; Andrzej Gościniak, Przewodniczący Sejmiku; Arkadiusz Chęciński, Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice. Gości powitał Prezes Roman Trzaskalik. Budynek poświęcony został przez Arcybiskupa Wiktora Skworca.
Wśród przykładowych rozwiązań zastosowanych w obiekcie wymienić można pompy ciepła, które czerpią ciepło z gruntu, dostarczane przez sondy geotermalne oraz panele fotowoltaiczne. W budynku znajdują się również laboratoria i komory starzeniowe. Docelowo w obiekcie mają znaleźć się: laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym, laboratorium właściwości cieplnych budynków oraz laboratorium inteligentnych sieci energetycznych.
Projekt budynku został opracowany przez mgr inż. arch. Sławomira Kostura.
Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł”, współfinansowanego ze środków Europejskego Funduszu Rozwoju Regionalnego.