Kto jest typowym klientem korzystającym z fit out'u?
Najczęściej klientem usługi typu fit-out jest użytkownik końcowy powierzchni czyli najemca lub właściciel nieruchomości, który przygotowuje powierzchnię do potrzeb najemcy w ramach umowy najmu.
Jakie wymagania realizacjom fit-out stawiają współcześnie klienci?
Najważniejszym wymaganiem stawianym przez klientów, będącym jednocześnie największym wyzwaniem są budżety i terminy realizacji. Tylko bogate doświadczenie wykonawcy połączone z bardzo precyzyjnym harmonogramem prac i dostaw materiałów pozwala na przeprowadzenie prac w bardzo krótkich terminach, w najwyższej jakości i dotrzymaniem budżetu.
Jakie są obecne trendy dotyczące fit out'u?
Nowe trendy w organizowaniu przestrzeni biurowej są zupełnie inne, niż te sprzed 5 czy 10 lat. Obecnie stawia się na funkcjonalność i maksymalne dostosowanie wnętrza biura do potrzeb firmy. Odchodzi się od sztywnych, standardowych rozwiązań na rzecz otwartych, elastycznych przestrzeni, które sprzyjają kreatywność i dają pracownikom możliwość odpoczynku w trakcie pracy. Biuro powinno być przyjemne wizualnie. Dlatego odchodzi się od tradycyjnej kolorystyki ścian, sufitów i podłóg, poszukując rozwiązań które będą ciekawsze i bardziej przyjazne dla oka. Architekci szukają rozwiązań, które pozwalają zaspokoić potrzeby różnych pracowników. Jednym z największych wyzwań jest takie zaplanowanie przestrzeni, żeby równocześnie umożliwić pracę w ciszy i swobodną interakcję pomiędzy pracownikami, która przyczynia się do poprawy przepływu informacji w firmie i pozytywnie wpływa na zwiększenie wydajności pracowników.
Czy i jeśli tak, to jakie są różnice między projektem fit out, a innymi rodzajami projektów budowlanych?
Podstawową różnicą jest to, że zakres projektu fit out jest znacznie większy niż samo wykonanie prac budowlanych. Projekt fit out to przede wszystkim rozpoznanie potrzeb i oczekiwań klienta i ubranie ich w przestrzeń, różnicę tę można przyrównać do różnicy pomiędzy zakupem gotowego garnituru a uszyciem go na miarę, oczywiście garnitur gotowy będzie produktem tańszym, ale zawsze znajdą się miejsca, w których źle leży i uwiera. Projekt fit out zapewnia najemcy powierzchnię skrojoną dokładnie na miarę potrzeb i w ramach budżetu, którym klient dysponuje.
Jak fit out może przyczynić się do efektywnego wykorzystania przestrzeni?
Jak wspomniałem wcześniej przy projekcie fit out to przestrzeń jest kreowana w zależności od potrzeb zapewnia to najefektywniejsze wykorzystanie powierzchni z możliwych.
Dzięki czemu Interbiuro jest w stanie dokonywać realizacji zgodnie ze swoim mottem: „Panujemy nad czasem i przestrzenią”?
Siłą każdej firmy jest zespół. Nasz zespół składa się z doświadczonych projektantów, logistyków i kierowników projektów. Dzięki temu, że pod jednym dachem mamy specjalistów ze wszystkich dziedzin związanych z realizacją projektu. Łączymy aspekty praktyczne, techniczne i doświadczenie, dzięki temu możemy działać szybko, sprawnie i co najważniejsze efektywnie. Tworzyć przestrzenie przyjazne dla pracowników i klientów.
Czy może Pan przedstawić jakiś przykład fit-out'u zrealizowanego przez firmę Interbiuro?
Realizujemy dziesiątki projektów w skali roku od projektów bardzo małych 100-200 mkw. po duże i skomplikowane realizacje jak np. realizacja biur firmy Selena na prawie 3000 mkw. powierzchni, re-aranżacji 2200 mkw. biura we Wrocławiu w biurowcu Grunwaldzki Center, a także trwająca realizacja 5500 mkw. dla Ikea Purchasing Services Poland. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji 6 projektów typu fit out.
Myśli Pan, że rynek wykonawstwa przestrzeni biurowych będzie zmierzał w stronę kompleksowych realizacji i będą one coraz bardziej popularne?
Zdecydowanie tak, jak wspomniałem wcześniej dziś czas jest największą wartością a co za tym idzie usługi pozwalające na oszczędność czasu procesów zyskują na znaczeniu. Niebagatelne znaczenie ma również nasycanie się rynku powierzchni biurowych, a co za tym idzie zwiększanie się odsetka powierzchni niewynajętych, w przypadku których sprawne dostosowanie ich do potrzeb najemcy przyspiesza proces najmu i tym samym generowanie zysku dla ich właścicieli.
- 1
- 2