Giant

W jaki sposób dobrać wymiary, wysokość biurka i krzesła, aby uzyskać ergonomiczną pozycję do pracy?

|

Zastanawiasz się nad wyborem biurka i krzesła do pracy, które zapewnią Ci ergonomiczną pozycję i komfort siedzenia? W poniższym tekście podpowiemy, jak dobrać wysokość biurka, dlaczego ergonomia jest tak ważna dla naszego zdrowia. Zachęcimy również do skorzystania z kalkulatora ergonomicznego. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego tzw. ergonomia jest tak ważna dla naszego zdrowia?

Termin ergonomia zyskał na znaczeniu szczególnie w ostatnich latach. Z jednej strony coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej wpatrzeni w monitory. Z drugiej wzrosła świadomość tego, że takie wielogodzinne siedzenie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Nieprawidłowa pozycja przy biurku może prowadzić do bólu pleców, karku, nadgarstków, głowy, a także do zmęczenia i obniżenia koncentracji. Liczne badania dowodzą, że długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji może także sprzyjać powstawaniu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca czy przewodu pokarmowego. Dlatego warto zadbać o wymiary biurka, a szczególnie właściwą wysokość biurka i wygodne krzesło do codziennej pracy.

Optymalna wysokość biurka - gdzie szukać praktycznych porad na ten temat?

Chcąc zadbać o wysokość biurka dostosowaną do naszego wzrostu, warto poszukać informacji na ten temat. Najlepszymi źródłami będą oczywiście wszelkiego rodzaju poradniki czy to tekstowe, czy w formie video, które są przygotowywane zarówno przez specjalistyczne sklepy, które sprzedają ergonomiczne biurka i krzesła, jak również fizjoterapeutów prowadzących swoje blogi czy kanały na YouTube. Wystarczy, że poświęcimy chwilę czasu na poszukiwania fraz typu: jaka wysokość biurka, lub jak obliczyć wysokość biurka, a algorytmy szybko podsuną nam właściwe treści.

Czy istnieje coś takiego jak standardowa wysokość biurka?

Niestety trudno wskazać jedną wysokość, czy standardowe wymiary biurka komputerowego, które będą dobre dla wszystkich. Pamiętajmy, że biurka są sprzedawane na zasadzie uśrednienia wzrostu przeciętnego klienta. Dlatego też wysokość biurka 73-80 cm, która jest bardzo popularna, będzie dobra dla większości, ale czy idealna? No właśnie, prawidłowa wysokość biurka nie oznacza, że wysokość blatu będzie w 100% idealnie do nas dopasowana. Wówczas możemy dopasować się do biurka za pomocą odpowiedniej wysokości krzesła, które posiada osobną regulację.

Dlaczego biurko z regulowaną wysokością blatu to idealna opcja dla nastolatka?

Szukasz biurka dla swojego dziecka, które wciąż rośnie? Nie chcesz wymieniać biurka co 2-3 lata? W takim razie świetnym rozwiązaniem może być biurko z regulowaną wysokością blatu. Takie biurko pozwala podnieść blat w ciągu kilku sekund za pomocą pokrętła, dźwigni dopasowując się do potrzeb rosnącego dziecka. Dzięki temu możemy co kilka miesięcy podnieść dziecku blat np. o 1 cm, mając pewność, że zawsze zachowa właściwą pozycję podczas odrabiania lekcji lub grania w gry.

Biurko do pracy na stojąco - kiedy warto je rozważyć?

Biurko do pracy na stojąco to biurko, które pozwala na pracę bez konieczności używania krzesła może wydawać się pewną ekstrawagancję. Niemniej jednak biurka tego typu zyskują systematycznie na popularności. Oczywiście biurko do pracy na stojąco może występować w dwóch wersjach: stałej lub takiej, w której jest regulowana wysokość biurka. Wszystko w zależności od modelu i producenta. Do zalet takiego biurka możemy zaliczyć:

- zmniejszenie szkodliwych skutków długotrwałego siedzenia,
- zwiększenie wydajności i kreatywności,
- poprawę postawy i sylwetki.

W przypadku tego rozwiązania wysokość biurka ma jeszcze większe znaczenie, gdyż nie korzystamy wówczas z krzesła. Stąd też biurko do pracy na stojąco powinno być albo regulowane, albo dobrane dokładnie do naszego wzrostu.

Kalkulator ergonomiczny - praktyczna pomoc w doborze biurka i krzesła

Chcąc mieć pewność, że optymalnie dobierzemy wysokość biurka i krzesła, warto sięgnąć po kalkulator ergonomiczny. To bezpłatne narzędzie online, które pozwala łatwo i szybko obliczyć wymiary mebli do naszego wzrostu.

Podsumowanie

Jak widać, dobór odpowiedniego biurka i krzesła do pracy jest bardzo ważny zarówno ze względów estetycznych, funkcjonalnych, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. To zakup na kilka lat, stąd też nie powinien być dokonywany na szybko, a starannie przemyślany. To inwestycja w nasze zdrowie, a na tym, jak wiadomo nie należy oszczędzać.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz