Projekt biura sprawia, że nawet na otwartej przestrzeni pracownicy mogą czuć się komfortowo. Poszczególnie części open space są oddzielone „ażurowymi” i wysokimi przepierzeniami, które odgradzają od siebie zespoły pracowników. Byłem olbrzymim przeciwnikiem open space’u, dopóki sam w nim nie siadłem. Taka rewolucyjna zmiana w naszej kulturze pracy sprawiła, że wszyscy z bardzo pozytywną energią przyjęliśmy to, co zrobiliśmy. Przemyślany projekt zniwelował fabrykę biurek, open space stał się kameralny i przyjemny – komentuje Mariusz Podbielski. Jednak, by otwarta przestrzeń była przyjazna dla pracowników ważne jest odpowiednie jej wyciszenie. Projekt przebudowy biura firmy Allianz zakładał pozostawienie otwartych stropów wykończonych panelami akustycznymi. We wnętrzu zamontowano także dużą ilość elementów filcowych i drewnopodobnych, które sprawiły, że stało się ono bardziej przytulne.
Motyw promieni i lin
Kiedy jesteś w środku, widać linie świetlne rozchodzące się promieniście na zewnątrz, tworzą one harmonię wizualną – mówi architekt Anna Rębecka ze Studio Quadra. W związku z tym motywem przewodnim w biurze stały się właśnie promienie i to na nich oparto geometrię wnętrza. Zostawały one odwzorowane w rysunku wykładziny oraz w innych elementach wykończeniowych, wśród których są np. liny.
Lina to jest coś, co łączy cię z życiem, wystarczy pomyśleć o wspinaczce, żeglarstwie czy bungee jumping – wyjaśnia Anna Rębecka. Lina symbolizuje więc najważniejszą z wartości Allianz, którą jest bezpieczeństwo. Motyw lin pojawia się w różnych miejscach w biurze. Są one np. rozciągnięte na szklanych ściankach działowych.
Do wartości firmy odwołuje się także kolorystyka wnętrza. Niebieski kojarzony jest z wodą, a ta z kolei z życiem, wokół którego skupia się tożsamość firmy ubezpieczeniowej Allianz. Granat symbolizuje powagę i autorytet, a błękit nieba ma stanowić źródło inspiracji i kreatywności. Co więcej, kolory mają pomagać pracownikom orientować się w rozkładzie biura. Ułatwiają one identyfikację piętra lub strefy tuż po wejściu do holu. Na każdym piętrze dominują dwie barwy, które wzajemnie się uzupełniają w wykończeniach – jedna na prawo, druga na lewo od wejścia.
Sale do spotkań, pracy i relaksu
Części reprezentacyjne biura, jak recepcja, sale do spotkań czy show room to miejsca dostępne dla gości firmy Allianz. W tych strefach widoczny jest dla nich nowy design przestrzeni. Obecnie centrum konferencyjne Allianz znajduje się na parterze, dzięki czemu goście z zewnątrz nie generują dodatkowego ruchu w ciągach komunikacyjnych biura. Tétris zbudował tu także kilka pokoi konferencyjnych, które można połączyć w jeden, tworząc duże pomieszczenie. Z kolei, do wydarzeń w bardziej eleganckiej formule dostosowane jest foyer, gdzie na podestach czekają na gości stylowe kanapy.
Do dyspozycji pracowników przeznaczono pomieszczenia typu budki telefoniczne i po kilka sal konferencyjnych na piętrze. Na uwagę zasługuje drugie piętro, na którym Tétris stworzył małe centrum relaksu. Znajduje się tam stół do tenisa stołowego, tapicerowane meble z wygodnymi siedziskami i specjalną przestrzeń z konsolą do gier, a co tydzień odbywają się tu zajęcia z jogi.
Po przeprowadzce największym wyzwaniem była dla nas zmiana mentalna w zespole i nowy system pracy. Dziś wszyscy jesteśmy zadowoleni z open space, bo te przestrzenie są dostosowane do naszych zmieniających się potrzeb. Pod względem czasowym, jakościowym i finansowym projekt udał się w 100 proc. – podsumowuje Mariusz Podbielski z Allianz.
- 1
- 2