Giant

Odkryć potencjał fabryki

|
La Fábrica (Courtesy of Ricardo Bofill Taller de Arquitectura)
Architektura przemysłowa potrafi intrygować. Świadczy o historii i współtworzy krajobraz danego miasta. Jej piękno dostrzegane jest też przez współczesnych inwestorów, którzy nie pozwalają „umrzeć” dawnym pofabrycznym obiektom.

 

Jak to robią w Łodzi?

Odrestaurowane zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej są dziś turystyczną atrakcją Łodzi. Dawny ośrodek przemysłu włókienniczego może pochwalić się obecnie wieloma przykładami udanych modernizacji. Jednym z najbardziej znanych jest chociażby kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego dziś znany jako centrum handlowe Manufaktura. W zabudowaniach dawnej fabryki włókienniczej działają liczne sklepy, kina, muzea i hotel, a do dyspozycji turystów i mieszkańców miasta przeznaczona została także spora przestrzeń publiczna, która stała się miejscem wielu różnych plenerowych wydarzeń.

Niektóre łódzkie zabudowania poprzemysłowe to obecnie miejsca dedykowane kulturze. W dawnej fabryce bawełny Franciszka Ramischa, dziś znanej jako OFF Piotrkowska, znajdują się kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store, klubokawiarnie czy pracownie projektantów mody, designu itd. Innym przykładem ośrodka kulturalnego, który powstał w zabudowaniach poprzemysłowych jest EC1. To tu w zespole budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury”. Zrewitalizowany kompleks EC1 z powodzeniem pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Warto zauważyć, że OFF Piotrkowska i EC1 to nie jedyne tego typu miejsca...

Budynki poprzemysłowe to też miejsce, w którym można zamieszkać. W związku z tym zabudowania fabryczne coraz częściej zamieniane są na modne mieszkania w postindustrialnym stylu, tzw. lofty. Jest to doskonałe miejsce do życia dla osób, które podobnie jak wspomniany wcześniej Ricardo Bofill dostrzegają niezwykłą atmosferę takich miejsc.

Wiele dawnych fabryk ponownie tętni życiem stając się na nowo miejscami pracy. Jednak charakter pracowniczych działań jest zupełnie inny. Fabryczne kompleksy budynków dziś coraz częściej oferują nowoczesne biura. Przykładem już chociażby jest Centrum Biznesowe Kopcińskiego. Dzięki staraniom inwestora udało się odrestaurować budynek fabryki wyrobów bawełnianych Henryka Dziembora i zmienić go w biurowiec oferujący nowoczesną przestrzeń dla biznesu.

Moda na fabryki

Działania mające na celu nadanie nowych funkcji dawnym obiektom przemysłowym można zaobserwować w wielu miastach Polski i świata. Realizowane w stolicy Polski projekty jak np. Browary Warszawskie czy Elektrownia Powiśle stanowią potwierdzenie swoistej mody na rewitalizację. Inwestorzy nierzadko urzeczeni niezwykłą architekturą pofabrycznych obiektów chętnie nadają im nowe funkcje. Dzięki takim działaniom budynki te zyskują nowe życie. Jest to także szansa na zachowanie postindustrialnego dziedzictwa miast. Chociaż pewnie można wskazać przykłady rewitalizacji, które nie zakończyły się sukcesem, to i tak warto doceniać tego typu działania. Wszelkie one bowiem pozytywnie wpływają na krajobraz miast.

 


  • 1
  • 2

4.0
Napisz pierwszy komentarz