Sala konferencyjna jak stacja metra
Pokój z dużym stołem, przy którym pracownicy debatują o różnych ważnych dla firmy kwestiach – tak właśnie może wyglądać sala konferencyjna. Niekiedy jednak projektanci mają całkiem inny pomysł na takie miejsca. Przykładem może być odważny projekt nowej siedziby Wyborowa Pernod Ricard autorstwa Massive Design. Jej wykonawcą została firma Tétris, która w ciągu 14 tygodni zagospodarowała w budynku Lumen (Złote Tarasy) nowe biuro firmy. Projekt nowej siedziby zakładał przygotowanie nietypowej sali konferencyjnej przypominającej stację metra. Aranżacja ta miała obrazować jeden z produktów firmy jakim jest gin o brytyjskich korzeniach. Mieliśmy już w swojej historii zrobienie w biurowcu symulatora do gry w golfa czy profesjonalnego studia nagrań, ale metro budowaliśmy po raz pierwszy – komentuje Maciej Duda, dyrektor operacyjny Tétris. W stylizowanej na stację metra powierzchni biurowej znalazły się oryginalne grafiki i logotypy. Został także stworzony efekt trójwymiarowych drzwi symulujących otwierający się wagon metra. Przygotowanie specjalnych krzywizny ścian, które odpowiadają okrągłym tunelom metra czy naturalne ułożenie na łukach ścian płytek to zadania, które stanowiły wyzwanie dla wykonawcy. Dla realistycznego wyglądu miejsca warto było jednak podjąć ten trud.
Element sentymentalny w miejscu spotkań
Wśród biurowych przestrzeni ważne jest takie miejsce, w którym można zorganizować większe spotkanie lub jakąś prezentację. W przypadku nowego biura Wyborowej Pernod Ricard jest to profesjonalnie wyposażony bar. Zainstalowaliśmy oświetlenie, pozwalające aranżować dowolne spotkania, od poważnych aż po dosyć swobodne eventy. W podłodze, ścianach i sufitach zamontowaliśmy specjalne wygłuszenia, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom budynku – dodaje Maciej Duda z Tétris. Bar to sentymentalny element, który firma postanowiła przenieść ze swojej poprzedniej siedziby i udoskonalić. Co ciekawe, jego konstrukcja jest na tyle duża, że pozwala na jednoczesną pracę 6-8 barmanów. Przenosząc siedzibę do innego biurowca czasem warto w nowej przestrzeni powtórzyć motyw lub wykorzystać element, który sprawdził się już kiedyś i który stanowi sentymentalną wartość dla pracowników.
Zobacz krótki film prezentujący nowe biuro Wyborowej Pernod Ricard:
Biuro zawodowym domem
Jak wybrać główny motyw wystroju biura? Skąd czerpać inspirację? Pomysłów jest tak wiele, jak wiele jest projektów biur. Jednym z pomysłów może być zwrot w stronę marki danej firmy, jej produktów czy obszarów działalności. W ten sposób do realizacji biura firmy Wyborowa Pernod Ricard podszedł wykonawca, czyli firma Tétris. Biuro to jest nasz zawodowy dom, bo tu spędzamy lwią część służbowego życia. Podczas realizacji Tétris wniknął w ukryte i często nieartykułowane potrzeby związane ze specyfiką naszej działalności i zaproponował rozwiązania dostosowane do prestiżu firmy oraz reputacji marek produktów – powiedział Andrzej Szumowski, wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard, podsumowując przeprowadzkę.
Podróż przez polskość
Kolejnym ciekawym motywem wystroju biura są nawiązania do akcentów regionalnych. Najlepszym przykładem może być biuro JLL, które włącza do nowoczesnej architektury polskie motywy narodowe. Z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynikało, że chcieliby, aby wystrój wnętrz kojarzył się z pięknem polskiego krajobrazu, fauną i florą, polskimi symbolami. Oprócz wytycznych czysto praktycznych – jak regulowane biurka, miękkie meble, kanapy, pufy, fotele czy wygodne krzesła – koledzy z JLL chcieli podkreślić wyjątkowe walory naszego kraju – mówi Danuta Barańska, dyrektor kreatywny firmy Tétris, autorka tej aranżacji. Nowe biuro JLL znajduje się w biurowcu Warsaw Spire. Wizyta w nim pozwala na swoistą „podróż” przez bogactwa kulturowe, historyczne czy naturalne Polski. To tu można podziwiać m.in. stół z 1000-letniego drewna dębowego. Jego forma imituje kłodę, która została wyrzucona przez morze, zasypana piaskiem i zatopiona w żywicy. Jednak to nie jedyna ciekawostka, a uwagę odwiedzających przykuwa tu znacznie więcej elementów jak choćby makieta układu słonecznego czy mural z koronką.
- 1
- 2