Giant

Jak wyciszyć biuro?

Artykuł

|
Zastosowanie sufitów akustycznych w biurach Grupy Allegro w Poznaniu, Ecophon Focus Lp, fot. Ecophon
Sufity akustyczne w biurach, fot. Peter Wuermli
Wyniki ankiet przeprowadzanych wśród pracowników wielu firm pokazują jednoznacznie: hałas to czynnik, który najbardziej przeszkadza nam w pracy. Aby z nim walczyć, nie wystarczą już zatyczki do uszu. Pomyślmy o dźwiękochłonnych panelach ściennych i sufitach akustycznych.

W zależności od architektury biura, drogi rozprzestrzeniania się dźwięków i efektu, jaki pragniemy uzyskać, możemy zastosować dźwiękochłonne panele akustyczne z wełny szklanej, zarówno ścienne, jak i sufitowe. Inwestorów pragnących zbudować obiekt energooszczędny z pewnością przekona fakt, że wełna szklana w ponad 70 % składa się z przetworzonego szkła domowego użytku, pochodzi więc z recyklingu. Z kolei konstrukcja montażowa paneli akustycznych wykonana z ocynkowanej stali w połowie składa się z powtórnie przetworzonego surowca.

W biurach otwartych, przestronnych pomieszczeniach, w których nie ma zaakcentowanego rozgraniczenia pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy, dobre środowisko akustyczne stworzymy przede wszystkim montując sufit dźwiękochłonny o wysokiej wartości AC (klasy artykulacji mowy, Articulation Class; klasyfikacja sufitów w zależności od stopnia zapewnionej prywatności rozmów; w przypadku sufitów we wnętrzu biurowym wartość AC powinna wynosić przynajmniej 180). W biurach komórkowych natomiast, czyli wydzielonych pomieszczeniach, w których dźwięki odbijają się przede wszystkim pomiędzy równoległymi ścianami, na jednej z nich montuje się dźwiękochłonne panele ścienne. Zapobiega to występowaniu zjawiska trzepoczącego echa. Montaż sufitu akustycznego o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku skraca czas pogłosu.

Wyjątkowo głośno

Oba rozwiązania, tzn. zarówno panele ścienne, jak i sufity akustyczne, warto zastosować w przypadku pomieszczeń, w których generowany jest hałas o zdecydowanie wyższym poziomie, jak chociażby w pomieszczeniach z kopiarkami i drukarkami. Parę słów należy się również kwestii akustycznej adaptacji sal konferencyjnych lub pokojów spotkań. Akustyka pomieszczenia powinna sprzyjać rozchodzeniu się głosu osoby mówiącej, bez konieczności jego forsowania lub stosowania sprzętu nagłośniającego. W przypadku pomieszczeń o długości ponad 12 m można wykorzystać powierzchnie odbijające i kierujące dźwięk od mówcy do słuchaczów, takie jak specjalne sufity akustyczne. Często występującym tu problemem są poziomy odbicia dźwięków pomiędzy ścianami, zakłócające zrozumiałość mowy – zniwelować go powinny dźwiękochłonne panele ścienne zainstalowane na wysokości twarzy osób siedzących. Z kolei dźwiękoizolacyjność ścian tego typu pomieszczeń powinna wynosić nie mniej niż 45 dB.

Może wyspy akustyczne?

Kwestia zaprojektowania biura ergonomicznego z punktu widzenia akustyki staje się bardziej skomplikowana w przypadku obiektów energooszczędnych. Niejednokrotnie montaż tradycyjnego sufitu, tzn. sięgającego od ściany do ściany, jest niemożliwy; pozostawienie go bez izolacji również nie wchodzi w grę, do tego dochodzi konieczność ukrycia niezbyt efektownie prezentującej się instalacji, np. przewodów wentylacji mechanicznej. W tym przypadku zaleca się stosowanie paneli ściennych oraz specjalnych wysp akustycznych lub tzw. baffli. To również, oprócz oczywistych względów funkcjonalnych, sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza biurowego. Warto zwrócić uwagę na wolnowiszące sufitowe panele dźwiękochłonne dostępne w różnych kształtach i kolorach. W praktyce mogą mieć one formę kół o różnej średnicy i podwieszonych w różnej odległości od sufitu (lub powieszonych bezpośrednio na ścianie). Choć najpopularniejsze są moduły w białym kolorze, przy neutralnym tle ścian elementy kolorowe będą prezentować się niecodziennie. Naznaczony wielkimi „kropkami” sufit sprawi, że wnętrze zaskoczy zarówno potencjalnych kontrahentów, jak i kandydatów na pracowników.

  • 1
  • 2

3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
olka :
Świetnym sposobem są także ścianki akustyczne :)

__________________________
http://esglas.pl/scianki-akustyczne/
26 kwietnia 2018 12:57
Asia :
Dobrym rozwiązaniem są też budki telefoniczne do biura, np te http://www.budkitelefoniczne.pl. Jasne, że nie ograniczą hałasu do zera, ale mocno go zminimalizują, gdyż z doświadczenia wiem, że rozmowy telefoniczne mogą być naprawdę męczące dla innych.
25 sierpnia 2016 11:26