Giant

Biuro do podziału

|
Mindspace Warsaw w Hali Koszyki
Współdzielone biura to trend, który zmienia polski rynek pracy. Nic więc dziwnego, że w całym kraju rośnie liczba przestrzeni coworkingowych.

 

W sieć coworkingu inwestuje również Skanska tworząc Business Link, który wg planów ma stać się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie. W ciągu najbliższych lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie ok. 12 nowych lokalizacji Business Link o łącznej powierzchni od 45 do 50 000 mkw. To partnerstwo Skanska i Business Link uzupełnia ofertę dewelopera o nowoczesny model komercjalizacji powierzchni biurowej, który jest szczególnie pożądany przez społeczność startupową oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta Business Link wpisuje się w światowy trend tzw. coworkingu 2.0. Jest zatem usługą obejmującą nie tylko nowoczesną biurową przestrzeń ze strefami chilloutu, kuchniami, miejscami do pracy w skupieniu, a nawet ściankami wspinaczkowymi czy saunami, ale także oferującą prywatne biura na wynajem, sale konferencyjne dostępne 24/7, a także rozbudowane programy akceleracyjne.

Jak wynika z powyższych przykładów, biura coworkingowe to nie tylko miejsca do pracy, ale przestrzeń rozumiana znacznie szerzej. Warto zwrócić uwagę także na to, że jednym z trendów związanych z coworkingiem jest również coliving. Miejsca pracy połączone z przestrzenią mieszkalną stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców. Dzięki nim takie osoby mogą nie tylko rozwijać swój biznes, ale również jeszcze mocniej współtworzyć społeczność pracujących w danym biurze osób. Przykładem takiego miejsca jest Clipster – projekt Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Mieszkańcy do swojej dyspozycji mają umeblowany mikroapartament z łazienką, toaletą i minikuchnią oraz dostęp do pralni i parkingu dla rowerów. Gdański Clipster w swojej ofercie ma jednak nie tylko coworking i coliving, ale także i cocreating, czyli opiekę dedykowanego mentora, a także darmowe szkolenia, warsztaty itd.

Biura coworkingowe powstają w wielu miastach Polski. Często są one tworzone również w nowoczesnych biurowcach. W miejscach tych chętnie pracują freelancerzy, start-upy oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Praca w tego typu biurach ma wiele korzyści i nie są one związane jedynie z oszczędnościami. Coworkingi poza miejscem do pracy zapewniają przestrzeń, która sprzyja kreatywności i jest miejscem wymiany doświadczeń i wiedzy. Nic dziwnego, że coraz prężniej rozwijają się one w Polsce. 

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
madrala :
Nowoczesne biura to nowy trend w stolicy i na świecie. Według mnie prócz samej przestrzeni inwestorzy muszą się zastanowić poważnie nad lokalizacją i samym budynkiem bo jak na moje oko sam szklany moloch w centrum czy na Mokotowie już nie wystarczy. Ja wolałbym jakiś klimatyczny budynek choćby praskiego Konesera który się właśnie remontuje. W sumie dalej od centrum ale blisko 2 linii metra ale tam przynajmniej na kawę w kawiarni nie będę czekać 20 minut a czynsz zapłacę zdecydowanie mniejszy.
24 września 2017 12:52