Rodzimy rynek biurowy jest zdywersyfikowany pod względem oferowanej powierzchni. Choć znaczna jej część znajduje się w biurowcach o dużych metrażach, to nadal przestrzeń biurowa zlokalizowana w mniejszych obiektach ma znaczenie dla konkretnej grupy potencjalnych użytkowników, jakimi są m.in. średnie przedsiębiorstwa. Przykładem jest chociażby wrocławski rynek.
W stronę dużych inwestycji biurowych
Wrocław jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków regionalnych pod względem powierzchni biurowej w Polsce. W mieście realizowanych jest wiele inwestycji oferujących duże przestrzenie. Powstające tutaj kompleksy biurowe, parki biznesowe czy nowoczesne biurowce są odpowiedzią na popyt firm – często z sektora nowoczesnych usług – które poszukują przestronnych i nowoczesnych siedzib. Jeśli zaś chodzi o samą lokalizację, nowe projekty są realizowane zarówno na terenie Starego Miasta, jak i innych dzielnic: Śródmieścia, Krzyków czy Fabrycznej.
Dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników, potencjał ekonomiczny czy sprzyjający klimat do prowadzenia biznesu – to tylko niektóre z atutów Wrocławia, które przyciągają zagraniczne firmy czy rodzime korporacje, co z kolei wpłynie na to, iż na wrocławskim rynku w dalszym ciągu będą pojawiać się inwestycje biurowe o dużym metrażu. Nie można jednak umniejszać roli mniejszych biurowców. Kluczem do sukcesu w tym przypadku może być odpowiednia strategia.
Liczą się najemcy i lokalizacja
Po pierwsze, zainteresowanie kameralnymi biurowcami zgłaszają przede wszystkim podmiotów szukające małych przestrzeni – m.in. średniej wielkości przedsiębiorstwa. Dlatego też, ważne jest, aby powierzchnia dostępna w obiekcie spełniała wymogi tej grupy potencjalnych użytkowników, np. pozwalała na dowolną aranżacje biura czy została wyposażona w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Po drugie, liczy się lokalizacja oraz zdywersyfikowanie oferowanej powierzchni.
Powyższa strategia została przyjęta w przypadku inwestycji Art–Business Center, należącej do firmy Art-Deweloper. Kameralny biurowiec znajduje się na terenie wrocławskiego Ołtaszyna wśród zabudowy jednorodzinnej, czyli w dość nietypowym, jak na obiekt biurowy miejscu. Obecność osiedli mieszkaniowych czy domów, zapewnia, iż dany obszar jest dobrze skomunikowany. Z kolei dla właścicieli lokali i ich gości dojeżdżających samochodem przewidziano miejsca parkingowe zarówno na terenie biurowca, jak i po drugiej stronie ulicy, gdzie będzie stworzona strefa parkowania. Ponadto, w obiekcie, obok powierzchni biurowej, dostępna jest także przestrzeń usługowo-handlowa. W ostatnim czasie w Ołtaszynie powstało bardzo dużo inwestycji mieszkaniowych, co spowodowało masowe poszukiwania lokali usługowo-handlowych w tym rejonie, a nam dało zielone światło do rozpoczęcia budowy i komercjalizacji powierzchni – mówi Daria Neyman, dyrektor ds. marketingu w firmie Art-Deweloper. Obiektem są zainteresowane firmy lub podmioty działające w różnych branżach, m.in. gabinety lekarskie czy fizjoterapeutyczne, szkoły językowe. Zdarzyły się również zapytania od trenerów personalnych oraz przedsiębiorstw średniej wielkości, które poszukują powierzchni pod siedzibę firmy – dodaje Daria Neyman.
Art-Deweloper planuje także realizacje kolejnej inwestycji. Nowy biurowiec – Multi-Business Center – powstanie w Ślęzy (między Bielanami a Ołtaszynem). Budynek będzie znajdował się między dwoma osiedlami, należącymi do dewelopera. Budowa rozpocznie w listopadzie tego roku a jej zakończenie przewidywane jest na koniec II kwartału 2017 roku.
Kameralne biurowce stanowią uzupełnienie bogatej oferty powierzchni znajdującej się w obiektach o dużym metrażu. Zapotrzebowanie na małe przestrzenie biurowe, w szczególności ze strony lokalnych przedsiębiorstw, spowoduje, iż na rynku w dalszym ciągu pojawiać się będą tego typu budynki.