JESSICA stanowi skrót od angielskiej nazwy Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas, oznaczającej wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Inicjatywa jest instrumentem inżynierii finansowej, opracowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB).
JESSICA umożliwia wykorzystanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w systemie zwrotnym, oferując odnawialne instrumenty finansowe (pożyczki, gwarancje). O środki mogą starać się zarówno jednostki publicznej, jak i prywatni inwestorzy, choć ważnym kryterium jest funkcja społeczna realizowanych inwestycji. Mogą one dotyczyć np. rewitalizacji obszarów miejskich czy tworzenia placówek kulturalnych.
Tylko pięć województw w Polsce zdecydowało się na wdrożenie takich inicjatyw, czyli wykorzystanie zwrotnych instrumentów finansowych do wspierania projektów miejskich. Trzy z nich to są partnerzy Banku Gospodarstwa Krajowego. Udało się sfinansować 82 fantastyczne projekty. Łączna wysokość wsparcia finansowego, jakie zostało udzielone w ramach programu JESSICA, opiewa na kwotę 670 mln zł, ale przy okazji własne środki wyłożyły też podmioty prywatne – komentuje Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
W chwili obecnej w programie JESSICA uczestniczą województwa wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie, a także zachodniopomorskie i śląskie. Wśród projektów, które otrzymały wsparcie znajdują się m.in. odbudowa warszawskiej Hali Koszyki, rozwój Poznańskiego Parku Naukowo-Przemysłowego czy budowa Centrum Biurowego Podwale w Poznaniu. Dzięki pożyczce udzielonej na warunkach preferencyjnych będziemy w stanie realizować wszystkie funkcje społeczne, które mieliśmy w planie w ramach realizacji hali. Pożyczka umożliwi nam jeszcze szersze przystosowanie tego projektu do potrzeb społecznych – zapowiada Dorota Wysokińska-Kuzdra, senior partner w Griffin Real Estate.
Dorota Wysokińska-Kuzdra podkreśla, że procedury zmierzające do otrzymania wsparcia z programu JESSICA były bardzo proste, a inicjatywa ta pomaga przeprowadzić projekty, które nie miałyby szans na kredyt komercyjny.