Raport Biurowce w Krakowie podsumowanie roku 2011

Partnerzy wydania
Avestus Real Estate Poland logo
PBiOT „FRONTON” Sp. z o.o. logo
Kinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Murapol S.A. logo
Teva Operations Poland sp. z o. o. logo
Rok 2011 potwierdził czołową pozycję stolicy Małopolski wśród największych polskich miast. Kraków, tak jak w latach poprzednich, ustępował pod względem wielkości i dynamiki rozwoju rynku biurowego jedynie Warszawie.

Badania, przeprowadzone przez zespół e-biurowce.pl w pierwszym kwartale br. dotyczyły zarówno preferencji najemców obiektów biurowych - ich wymagań i oczekiwań - jak również możliwości ich spełnienia przez inwestorów budujących nowoczesne obiekty biurowe.

 

Zawirowania na światowych rynkach gospodarczych w 2011 r.  nie miały aż tak istotnego wpływu na polski rynek biurowy, który zdawał się nie zauważać problemów gospodarek państw dotknietych kryzysem. Kraków, już nie tylko kolebka kultury, ale również miasto biznesu o międzynarodowym charakterze potwierdził swoje duże znaczenie na mapie świata w usługach outsourcingu. Wysoce wykwalifikowana kadra oraz rozwój infrastruktury w 2011 roku stanowiły o dużym potencjale miasta do prowadzenia działalności przez międzynarodowe firmy z sektora BPO, ITO i R&D.

 

Z analizy przeprowadzonej przez www.e-biurowce.pl  wynika, że w 2011 r. wynajęto rekordową liczbę powierzchni biurowych, ponad 70 tys. m kw. dzięki czemu odnotowano znaczny spadek wskaźnika pustostanów - do poziomu 13 proc.

Autorzy raportu Biurowce w Krakowie – podsumowanie roku 2011 twierdzą, ze stawki czynszu w ur. wahały się na poziomie 13 euro/m kw.

 

Według prognoz, rok 2012 dla krakowskiego rynku biurowego zapowiada się jako okres stabilizacji. Optymiści przewidują przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej oraz ciagle duże zainteresowanie międzynarodowych korporacji wpływających na duży popyt na rynku. Monika Franaszek, Senior Leasing Manager w Grupie Buma, jest natomiast zdania, że podaż nie osiągnie równie wysokiego poziomu, co w ur. prognozując przy tym, że w roku 2012 popyt utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2011 r.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.